ΠΑΟΚ: Γύρισε από τη κόλαση και τον… ξαναέστειλε ο Χάρντινγκ! (video)

2021-10-12T20:29:22+00:00 2021-10-12T20:40:21+00:00.

12/Oct/21 20:29

Ο ΠΑΟΚ αν και γύρισε από τη “κόλαση” του -11 στο 39ο λεπτό στη “Πυλαία” γνώρισε την ήττα από την Νίμπουργκ με 84-83 χάρη σε ένα καλάθι του Χάρντινγκ 2′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Δεύτερη σερί ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ του Άρη Λυκογιάννη στο φετινό Basketball Champions League καθώς παρότι επέστρεψε από το -11 (81-70) στο 39 κόντρα στην Νίμπουρκ στη Θεσσαλονίκη είδε τον Χάρντινγκ να του στερεί το θετικό αποτέλεσμα (84-83) με μεγάλο καλάθι 2′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Πλέον η Νίμπουργκ έχει ρεκόρ 1-1 πανηγυρίζοντας την πρώτη της φετινή νίκη στη “Πυλαία”, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι ουραγός του ομίλου με 0/2.

“Ζωντανός” ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος

Χωρίς επιθετικό ρυθμό και με ιδιαίτερη αστοχία ξεκίνησε το παιχνίδι στην “Πυλαία” με την Νίμπουργκ όμως να προηγείται με 9-5 (στο 7′). Η διαφορά για τους Τσέχους πήγε και στο +11 (18-7 στο 9′) με τους Χρούμπαν και Χάρντινγκ να έχουν από 7 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τσέχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα με 32-23 (στο 14′) μετρώντας 7/12 τρίποντα! Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να μειώσει στο σκορ (38-29 στο 17′) έχοντας προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-35.

Το γύρισε με τρομερό τρόπο ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους σκορ 13-6 και να ανατρέπει πλήρως την εικόνα στο παρκέ και στο σκορ περνώντας μπροστά με 48-46 (το 25′). Με τον Παλίζα να φτάνει τους 15 προσωπικούς πόντους η Νίμπουρκ πήρε ξανά το προβάδισμα με 59-55 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Νίμπουρκ έδειχνε να διαθέτει το χαρακτήρα του φαβορί ούσα μπροστά με 76-65 στο 35ο λεπτό. 3′ λεπτά πριν το τέλος όλα έδειχναν να έχουν κριθεί με τη διαφορά να παραμένει στους 11 (81-70) κ όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 81-80 με σερί 9-0 στα 13′ δευτερόλεπτα αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για την μεγάλη ανατροπή.

Τελικά ο Τζόουνς ισοφάρισε σε 82-82 στα 6′ δευτερόλεπτα και με τη βολή που κέρδισε από το φάουλ έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 83-82 και στο τέλος ο Χάρντινγκ “εκτέλεσε” την ελληνική ομάδα με σουτ στα 2” γράφοντας το τελικό 84-83.

Που κρίθηκε:  Στο νικητήριο καλάθι του Χάρντινγκ στα τελευταία 2′ δευτερόλεπτα όπου “σκότωσε” τα όνειρα του ΠΑΟΚ μετά την τεράστια ανατροπή που έκανε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάρντινγκ ήταν καθοριστικός πετυχαίνοντας και το καλάθι της νίκης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84.