Αντέδρασε αλλά δεν κέρδισε ο Άρης

2017-12-19T20:15:40+00:00 2017-12-19T22:10:54+00:00.

19/Dec/17 20:15

Ο Άρης δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νίμπουρκ, το οποίο αποδείχθηκε ιδιαίτερα δύσκολο. Η ομάδα από την Τσεχία εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της, αλλά και το άσχημο πρώτο μέρος της ελληνικής ομάδας και έφυγε με το ”διπλό” (65-71) από την Θεσσαλονίκη.

Δεύτερη ήττα στο φετινό Basketball Champions League από τη Νίμπουρκ για τον Άρη. Μετά την ”σκληρή” ήττα (99-70) του από τους Τσέχους εκτός έδρας, πριν δύο μήνες, ήρθε ακόμα μία -όχι όμως ανάλογης έκτασης- απόψε στο ”Nick Galis Hall”.

Παρόλα αυτά, ο Άρης δεν έχασε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση, μιας και έχει ρεκόρ 4-5, την ώρα που οι αποψινοί νικητές ”ανέβηκαν” στο 6-3.

Η εξέλιξη του αγώνα: Η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται και στην περίπτωση του αγώνα αυτού, ισχύει και για την κακή. Ο Άρης έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι έχει και πάλι επιθετικό πρόβλημα, σκοράροντας μόλις 2 πόντους σε 3μιση λεπτά αγώνα. Η Νίμπουργκ δεν τα πήγαινε πολύ καλύτερα, μέχρι που ήρθε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Το 11-17 έγινε 11-35 με ένα τρομερό επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Άρη ανύμπορο να αντιδράσει (23-42). Αυτή η εικόνα έφερε και τις αποδοκιμασίες των 1.000 φιλάθλων της ομάδας, που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου.

Αντέδρασε ο Άρης, δεν άλλαξε κάτι

Με αντίστροφη ψυχολογία μπήκαν στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, με την τριάδα Αθηναίου-Τσαϊρέλη-Βασιλόπουλου μπόρεσε και μείωσε την διαφορά στο σκορ σε 45-51 και ουσιαστικά μετέτρεψε σε ντέρμπι την τελευταία περίοδο.

Η τελευταία περίοδος παραλίγο να μετατραπεί σε θρίαμβο. Ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ στο 36′ με 61-60, όμως φάνηκε πως οι ελλείψεις του ρόστερ σε συνδυασμό με την κούραση από την υπερπροσπάθεια, δεν επέτρεψαν στους ”κίτρινους” να διατηρήσουν το ισχνό προβάδισμα που πήραν.

Πού κρίθηκε: Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μία τεράστια διαφορά νωρίς (το 11-17 έγινε 11-35) και ο Άρης ήταν καταδικασμένος να ”κυνηγά” το σκορ για το υπόλοιπο του ματς. Τελικά, στο 36′ πέρασε μπροστά με 61-60, αλλά οι δυνάμεις στέρεψαν και οι Τσέχοι βρήκαν τρόπο να γυρίσουν αμέσως το ματς, με σερί 0-8.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ο παραγωγικότερος παίκτης απόψε για τους νικητές και ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκαν περισσότερο. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους (5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ.

Τρομερή εμφάνιση και για τον Μιχάλη Τσαϊρέλη (23 πόντοι, 7 ριμπάουντ), αλλά και του Παναγιώτη Βασιλόπουλου με 17, που όμως δεν συνοδεύτηκαν με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 23-42, 45-51, 65-71