Άρης: Είπε αντίο στην Ευρώπη με… “αυτοκτονία”! (video)

2018-02-07T20:24:28+00:00 2018-02-07T21:58:42+00:00.

07/Feb/18 20:24

Με εντός έδρας ήττα αποχαιρέτησε το Basketball Champions League, o Άρης αφού έχασε με 70-66 από την Οστάνδη, παρότι είχε μεγάλες διαφορές υπέρ του στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη έπαιξαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο… εξαφανίστηκαν από το παρκέ και ηττήθηκαν δίκαια, παρότι προηγήθηκαν ακόμα και με 16.

Ο Άρης αποχαιρετάει την Ευρώπη με 4 νίκες και 10 ήττες και καταλαμβάνει την τελευταία θέση στον όμιλο του.

Να πούμε ότι μετά το τέλος του ματς, οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο, “γιούχαραν” την διοίκηση της ομάδας.

Το παιχνίδι

Εκπληκτικό “κίτρινο” ξεκίνημα!

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης παρά και τις απουσίες των Τσαϊρέλη-Ντούβιερ και προηγήθηκε με 8-3 (στο 4′). To “κίτρινο” σερί μεγάλωσε στο 14-3 (στο 7′), με τον Άρη να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-7!

“Σούπερ” εμφάνιση για Άρη

Στην δεύτερη περίοδο στο “Nick Galis Hall”, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν έριχναν “ταχύτητα” και συνέχιζαν να διατηρούν διψήφια διαφορά (29-15 στο 14′). Η διαφορά για πρώτη φορά ανέβηκε στο +16 (35-19 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-27.

Επέστρεψε στο ματς η Οστάνδη

Το δεύτερο ημίχρονο στην Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με, την Οστάνδη να παίζει καλά στην άμυνα και να καταφέρνει να μειώσει σε 41-34 (στο 24′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (44-40 στο 27′), με τον Άρη να μην παίζει καλά και η τρίτη περίοδος έληξε με τους “κίτρινους” στο +3 (49-46).

“Αυτοκτονία” και ήττα για Άρη

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Οστάνδη με σερί 8-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 54-52, περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε του ματς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 57-57 (στο 35′) και τη Οστάνδη να παίζει πάντως καλύτερα. 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν το φαβορί αφού είχαν το προβάδισμα με 66-60, έπειτα από σερί 9-3. Στο τέλος ο Άρης, παρότι μείωσε σε 66-63, ηττήθηκε με 70-66 και αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαλουμού με 14 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Φίλερ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ έκαναν την διαφορά για τους νικητές.

Που κρίθηκε: Το σερί 9-3 της Οστάνδης στην τέταρτη περίοδο, της έδωσε αέρα 6 πόντων και εκεί “κλείδωσε” την νίκη. Όμως η ανατροπή των φιλοξενούμενων ξεκίνησε από την άμυνα που έπαιξαν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 37-27, 49-46, 66-70