ΑΕΚ: Και… ξανά, ξανά βασίλισσα της Ευρώπης! (videos)

2018-05-06T21:42:01+00:00 2018-05-07T05:33:45+00:00.

Giannis Askounis

06/May/18 21:42

CHAMPIONS LEAGUE / FINAL-4 / ÔÅËÉÊÏÓ / ÌÏÍÁÊÏ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÁÑÊÏÓ ×ÏÕÆÏÕÑÇÓ / EUROKINISSI)

Στην κορυφή του Basketball Champions League σκαρφάλωσε η ΑΕΚ χάρη σε νίκη με 100-94 επί της Μονακό στον τελικό του Final Four του Basketball Champions League.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Ιστορική βραδιά για την Ένωση, που κατέκτησε ευρωπαϊκό τίτλο για τρίτη φορά. Με τον κόσμο να δίνει… ρεσιτάλ, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα υπέταξαν εκείνους του Ζβέζνταν Μίτροβιτς το βράδυ της Κυριακής (6/5) στο ΟΑΚΑ, όντας μπροστά στο σκορ για 40 λεπτά. Η 50ή επέτειος από το έπος του 1968 συνδυάστηκε αρχικά με την κατάκτησης του Κυπέλλου Ελλάδας, τώρα και του Basketball Champions League.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι “κιτρινόμαυροι” πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του πρώτου 10άλεπτου, το οποίο ολοκλήρωσαν με 8/12 δίποντα και 3/5 τρίποντα! Έφθασαν πολλάκις στο +9, αλλά δεν δημιούργησαν διψήφια διαφορά. Ο Βινς Χάντερ είχε εννέα πόντους και ο Μάικ Γκριν οκτώ στην πρώτη περίοδο, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής με μπάζερ μπίτερ διαμόρφωσε το 29-20 στο τέλος του 10άλεπτου.

Μετά το 65% στα σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο 10άλεπτο, οι παίκτες του “δικέφαλου” σούταραν με 44% στο δεύτερο. Το συνολικό 54% (19/35) τους κράτησε μπροστά στο σκορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα δημιούργησαν και +10 όταν ευστόχησε σε τρίποντο και “έγραψε” το 49-39 ο Ντούσαν Σάκοτα. Από την πλευρά του, ο 32άχρονος Γκριν ακολούθησε το παράδειγμα του Μαυροειδή και με μπάζερ μπίτερ σημείωσε το 53-44 του πρώτου 20άλεπτου. Με πέντε πόντους στη δεύτερη περίοδο συμπλήρωσε 13 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, με τη συμβολή αψυχολόγητου αντιαθλητικού φάουλ του 23άχρονου Χάντερ, η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη δυνατή τιμή της, αλλά η Μονακό δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να μπει μπροστά στο σκορ. Αντίθετα, με επιμέρους σκορ 11-2, η Ένωση “έγραψε” ξανά +10 ξεφεύγοντας με 71-61. Αρκέστηκε, πάντως, σε 73-70 στο τέλος του 10άλεπτου, καθώς ο Σεργκέι Γκλάντιρ ευστόχησε σε δύο τρίποντα, το δεύτερο μπάζερ μπίτερ.

Το… πάρτι της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τέταρτο 10άλεπτο με τον αρχηγό, Σάκοτα, να ανεβάζει τη διαφορά στους ένδεκα πόντους με τρίποντο, επτά λεπτά πριν από το πέρας του τελικού. Ακολούθησε και +12 υπέρ του “δικέφαλου”. Λίγο το πάθος των παικτών, λίγο η συνολική εικόνα της αναμέτρησης, λίγο οι φωνές των φίλων της Ένωσης έκαναν να μοιάζει αδύνατη η ανατροπή υπέρ των Μονεγάσκων. Διαδοχικά λάθη έφεραν μεν τη διαφορά στους τρεις πόντους μισό λεπτό πριν από το τέλος του ματς, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” άντεξαν και στέφθηκαν πρωταθλητές του BCL.

Παίκτης-Κλειδί
Πέντε παίκτες της ΑΕΚ ξεπέρασαν τους δέκα πόντους στο δρόμο για τον τίτλο του πρωταθλητή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της FIBA. Ο Μάικ Γκριν ήταν εξαιρετικός επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τέταρτη περίοδο “μίλησε” ο Κέβιν Πάντερ πετυχαίνοντας 11 από τους 16 πόντους του! Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ αρνήθηκε να… συζητήσει την περίπτωση της ήττας.

Πού κρίθηκε;
Όπως συνέβη στον ημιτελικό με τη Μούρθια, η Ένωση δεν θα μπορούσε να χάσει με τόσο εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Η νίκη ήταν… λαϊκή απαίτηση σε αμφότερες τις περιπτώσεις. Στην προκειμένη έφερε και το κύπελλο, το κύπελλο το ευρωπαϊκό…

Στο ΟΑΚΑ η ποδοσφαιρική ΑΕΚ και ο Πρίγκιπας!
Πολλές ξεχωριστές παρουσίες είχε ο τελικός του Final Four της δεύτερης σεζόν του BCL. Από τη μία, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και παρακολούθησαν το παιχνίδι. Από την άλλη, ο Πρίγκιπας Αλβέρτος.

Δεκάλεπτα: 29-20, 53-44, 73-70, 100-94.
Διαιτητές: Γκλίσιτς, Γιασεβίτσιους και Κοζλόφσκις.