Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ πήρε και το… “θρίλερ” με Βενέτσια! (vids)

2018-12-12T20:23:58+00:00 2018-12-13T04:20:17+00:00.

12/Dec/18 20:23

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο Βasketball Champions League, κερδίζοντας εντός έδρας και την Βενέτσια στην “Πυλαία” με 77-76!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο ειδικά επιθετικά και παρότι υπέστη ένα… “μπλακ-άουτ” στο δεύτερο μέρος, τελικά με μυαλωμένο παιχνίδι και μεγάλα καλάθια στο τέλος, πήρε την τεράστια νίκη.

Πλέον οι δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ και η Βενέτσια ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση του ομίλου με ρεκόρ 5-3, ενώ η ελληνική ομάδα τρέχει σερί 5 συνεχόμενων νικών, μετά το αρχικό 0-3.

Πάντως η Βενέτσια, παρά την ήττα κρατάει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την ελληνική ομάδα, αφού είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο με 69-59.

Τρομερός ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος!

Καλύτερα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι και προηγήθηκε με double score (14-7 στο 5′), δείχνοντας καλή εικόνα κυρίως αμυντικά. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα, χάρη στην καλή τους άμυνα (18-11 στο 8′) και  η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον ΠΑΟΚ να είναι στο +8 (25-17) και αν αποδίδει πολύ καλό μπάσκετ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν και πάλι δυνατά και με σερί 6-0, ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (31-17 στο 12′). Οι Ιταλοί κατάφεραν να μειώσουν σε 38-29 (στο 17′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 46-37.

Με άμυνα και… Γκος “ασπρόμαυρη” η νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία” ξεκίνησε με, την ιταλική ομάδα να παίζει εξαιρετική άμυνα, να επιτρέπει στον ΠΑΟΚ να σκοράρει μόλις 3 πόντους σε 5′ λεπτά και να μειώνει σε 49-48 (στο 25′), επιμέρους σκορ 11-3. Το επιμέρους σκορ της Βενέτσια ανέβηκε στο 13-3, ο ΠΑΟΚ ήταν… εκτός αγώνα και το σκορ έγινε 50-49 (στο 27′). Τελικά η τρίτη περίοδος, έληξε με την ελληνική ομάδα να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 55-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο του παιχνιδιού, η Βενέτσια ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 6 πόντους (61-55 στο 32′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 62-60 (στο 34) και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης, το σκορ ήταν 70-67 υπέρ του ΠΑΟΚ, αλλά ακόμα όλα ήταν “ανοιχτά” ως προς τον νικητή. Στο παρκέ εξελισσόταν μία πραγματική “μάχη”, με το σκορ να γίνεται στα 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος 73-68 μετά από τρίποντο του Γκος και τον ΠΑΟΚ να “αγκαλιάζει” την νίκη. Τελικά ο ΠΑΟΚ έπειτα από ένα καλάθι του Γκάρετ (75-70 στο 20 δευτερόλεπτα) πήρε την μεγάλη νίκη με 77-76, και συνεχίζει για 5ο συνεχόμενο ματς στην διοργάνωση αήττητος!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο στο 70-68 υπέρ του ΠΑΟΚ και 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη, η ελληνική ομάδα έβγαλε δύο μεγάλες άμυνες, ο Γκος πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά στα 55 δευτερόλεπτα  και ουσιαστικά χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκος ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Χρυσικόπουλος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Μορέϊρα με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76