ΠΑΟΚ: Το κακό τέταρτο δεκάλεπτο του… στοίχισε στην Γαλλία!

2019-01-16T22:13:39+00:00 2019-01-16T22:17:08+00:00.

16/Jan/19 22:13

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Γαλλία από την Ναντέρ με 79-70 για το Basketball Champions League και πλέον είναι η “υπόθεση” πρόκριση, γίνεται περίπλοκη.

Το παιχνίδι με εξαίρεση την πρώτη περίοδο ήταν ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο, η Ναντέρ με ένα σημαντικό επιμέρους σκορ πήρε προβάδισμα… νίκης, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, αφού ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 10 πόντους σε 10 λεπτά!

Πλέον οι δύο ομάδες μετά την νίκη της Ναντέρ ισοβαθμούν στο 6-5, όμως η γαλλική ομάδα βρίσκεται πάνω στην βαθμολογία από τον ΠΑΟΚ, αφού με το +9 πήρε την ισοβαθμία υπέρ της, έχοντας ηττηθεί στην Θεσσαλονίκη με 83-82.

Το παιχνίδι

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Γάλλοι το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 15-5 (στο 4′), με τον ΠΑΟΚ να παρουσιάζει αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους (19-14 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με την ελληνική ομάδα ν ισοφαρίζει σε 25-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός και η Ναντέρ κατάφερε να ανακτήσει ξανά το προβάδισμα, με 34-31 (στο 14′). Η διαφορά ανέβηκε και στο +5 (41-36 στο 18′) για την γαλλική ομάδα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τον ΠΑΟΚ στο -2 (43-41).

“Λύγισε” στο τέλος ο ΠΑΟΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Γαλλία ξεκίνησε με, την Ναντέρ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 50-48 (στο 25′), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ. Με ένα 5-0 σερί οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 55-48, όμως η ελληνική ομάδα μείωσε αμέσως σε 55-54 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τον ΠΑΟΚ πίσω με 62-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η Ναντέρ ξεκίνημε με επιμέρους σκορ 14-5 και ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (76-65 στο 35′), όντας πλέον το φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο δίλεπτο του ματς, ο Αθηναίου με τρίποντο μείωσε σε 76-68, όμως στο τέλος ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 79-70.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο όπου η Ναντέρ αρχικά είχε προβάδισμα με 62-60 και με επιμέρους σκορ 14-5 και τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει 5 πόντους σε 7 περίπου λεπτά, η διαφορά των Γάλλων “εκτοξεύτηκε” στο +11 (76-65).

Παίκτης-κλειδί: Ο Σένγκλιν ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού και του Άρη, Ντομινίκ Ουότερς με 15 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 43-41, 62-60, 79-70