Προμηθέας από ΑΤΣΑΛΙ έλιωσε την Τενερίφη και “ονειρεύεται” οκτάδα!

2019-03-06T20:17:17+00:00 2019-03-06T20:21:50+00:00.

06/Mar/19 20:17

Ο Προμηθέας παίζοντας εξαιρετική άμυνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε εύκολα με 69-57 την Τενερίφη στην Πάτρα και έκανε ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στην οκτάδα του Basketball Champions League, απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, παρουσίασε δύο πρόσωπα στο αποψινό ματς, το εξαιρετικό της επίθεσης στο πρώτο ημίχρονο (8/10 τρίποντα) και το “σούπερ” του δευτέρου ημιχρόνου στην άμυνα, που όμως συνδυάστηκε με… άστοχες επιλογές επιθετικά (3/16 τρίποντα).

Τελικά αυτό, δεν απαγόρευσε στην ελληνική ομάδα να πάρει την πολυπόθητη και σπουδαία νίκη, με μία καλή διαφορά και να είναι αισιόδοξη, ενόψει της ρεβάνς.  Πλέον μετά το αποψινό ματς, η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό (13/3) αγώνα που θα διεξαχθεί στην Ισπανία και που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το παιχνίδι

Προμηθέας για… πρόκριση στο πρώτο ημίχρονο!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή και ο Προμηθέας είχε προβάδισμα με 7-5 (στο 4′), παρά τις απουσίες των Χολ και Μπράουν. Η ελληνική ομάδα διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα (14-9 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχιζαν να είναι πολύ σοβαροί και να ελέγχουν τον ρυθμό, όντας μπροστά στο σκορ με 30-19 (στο 13′) έπειτα από επιμέρους σκορ 9-4. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν εξαιρετική, είχε δεχθεί μόλις 10 πόντους σε 7 λεπτά και ο Προμηθέας ήταν στο +13 (38-25 στο 17′). Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μεγάλο προβάδισμα με 47-31 (προηγήθηκαν και 47-29).

Πρώτο βήμα… πρόκρισης για Προμηθέα

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Πάτρα ξεκίνησε με, την Τενερίφη να βρίσκει ρυθμό μέσα από την άμυνα, να αφήνει χωρίς πόντο τον Προμηθέα για περίπου 4 λεπτά και να μειώνει σε 47-37 με σερί 6-0 (στο 24′). Ο χαμηλός ρυθμός στο ματς, είχε κυριαρχήσει κάτι που βοήθησε την ελληνική ομάδα, να διατηρήσει μία σημαντική διψήφια διαφορά (55-39 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 57-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι και πάλι είχαν επιθετικά προβλήματα αλλά κρατούσαν ένα διψήφιο προβάδισμα (62-49 στο 34′). 2 ‘ λεπτά περίπου πριν το τέλος, ο Προμηθέας ήταν “αγκαλιά” με την νίκη, χάρη στην εξαιρετική του άμυνα (66-53) και στο τέλος πανηγύρισε το πρώτο βήμα πρόκρισης με 69-57, έχοντας και μία καλή διαφορά για τον επαναληπτικό!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Προμηθέας έπαιξε τέλεια στην επίθεση και πήρε διαφορά 16 πόντων (47-31) και στην απροσπέλαστη άμυνα του δεύτερου ημιχρόνου, που υποχρέωσε την Τενερίφη να σκοράρει μόλις

Παίκτης-κλειδί: ο Μέιερ ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους (8/10 σουτ), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Έλις με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 1 ασίστ και ο Γκίκας με 14 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ. .

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57