BCL: Στα προημιτελικά Ναντέρ και Νίζνι!

2019-03-12T23:00:41+00:00 2019-03-12T23:52:28+00:00.

12/Mar/19 23:00

Η Ναντέρ είναι η πρώτη χρονικά ομάδα, που θα βρίσκεται στα προημιτελικά του Basketball Champions League! Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η Βενέτσια απέναντι στη Νίζνι!

Στο πρώτο από τα δύο ματς της ημέρας, η Ναντέρ πήρε τη πρόκριση για τους ”8” μέσα στη Τουρκία!

Η γαλλική ομάδα, έχοντας ”προίκα” το υπέρ της +9 από το πρώτο ματς (68-59), όχι μόνο δεν αρκέστηκε σε αυτό, αλλά κέρδισε για δεύτερη φορά τη Μπεσίκτας με 62-60 και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση!

Οι γηπεδούχοι, με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, δεν μπόρεσαν σε να πάρουν τον έλεγχο του ματς στα χέρια τους, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν στη τρίτη περίοδο με 40-44. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε μπροστά της 10′ για να πάρει διαφορά 14 πόντων, κάτι που δεν έγινε ποτέ, με τη Ναντέρ μάλιστα να παίρνει το ”διπλό” και να είναι η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέρεμι Σένγκλιν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Θυμίζουμε πως η Ναντέρ θα βρει απέναντί της τον νικητή του ζευγαριού Λε Μαν-Βίρτους Μπολόνια (74-74 το πρώτο ματς).

Πέρασε και η Νίζνι!

Στην επόμενη φάση θα βρίσκεται και η Νίζνι, με την ρωσική ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 84-66 στην έδρα της Βενέτσια!

Οι Ιταλοί είχαν μπροστά τους ένα… βουνό, μετά το 95-72 του πρώτου αγώνα. Προσπάθησαν για την τεράστια ανατροπή, μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ 60-50 και έψαχναν ένα επιμέρους +14 για να το καταφέρουν, όμως ο Μάικ Μπράμος (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και οι συμπαίκες αποχαιρέτησαν την διοργάνωση, αν και έφτασαν πέντε πόντους μακριά από την παράταση και έξι από το απόλυτο!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Στέφανο Τόνουτ με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μεγάλο ματς από τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς για τη Νίζνι με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η ρωσική ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαρίου Άντβερπ-Μούρθια (75-67 το πρώτο ματς).