Δομινικανή Δημοκρατία: Τεράστια νίκη επί της Ιταλίας που πλήρωσε την αποβολή του Ποτσέκο (Video)

2023-08-27T12:04:24+00:00 2023-08-27T21:58:20+00:00.

27/Aug/23 12:04

Η Δομινικανή Δημοκρατία του Καρλ Άντονι Τάουνς πέτυχε τεράστια νίκη με 87-82 επί της Ιταλίας και μάλιστα με ανατροπή, εξασφάλισε την κορυφή του Group Α, πηγαίνοντας στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου από θέση ισχύος!

Αποστολή στη Μανίλα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Οι Ιταλοί – το φαβορί της αναμέτρησης- προηγήθηκαν με 12-0 αλλά η αποβολή του Τζιανμάρκο Ποτσέκο στα μισά της δεύτερης περιόδου αποδιοργάνωσε πλήρως την ομάδα τους και η αγωνιστική άνοδος της Δομινικανής Δημοκρατίας με απόλυτους πρωταγωνιστές τον Αντρές Φελίζ και τον All Star των Τίμπεργουλφς έκριναν το αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψαν στην παρέα του Καρλ-Άντονι Τάουνς να κάνει μεγάλο βήμα και για την πρόκριση και για την πρωτιά.

Παρά την παραλίγο τεράστια ανατροπή των Ιταλών στο τελευταίο δίλεπτο.

Οι Δομινικανοί έπαιξαν υπέροχο μπάσκετ στο δεύτερο εικοσάλεπτο, με “βομβαρδισμό” από τα 6.75 μέτρα και χωρίς να στηριχθούν απόλυτα στον (πολύ καλό) Τάουνς, ο οποίος όμως, τράβηξε πάνω του την ιταλική άμυνα αφήνοντας χώρο στους χαρισματικούς γκαρντ-συμπαίκτες του να… αλωνίσουν.

Θυμίζουμε πως αυτός ο όμιλος διασταυρώνεται με αυτόν της Σερβίας, Κίνας, Πουέρτο Ρίκο και Νότιο Σουδάν, οπότε η Δομινικανή Δημοκρατία, εφόσον ολοκληρώσει τη διαφαινόμενη πρόκριση, θα μπει ως φαβορί για την πρόκριση στα νοκ άουτ!

Μπήκε φουριόζα η Ιταλία

Η Ιταλία προηγήθηκε με +12 και κράτησε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (19-13), περιορίζοντας σχεδόν στο μηδέν τον Καρλ Άντονι Τάουνς. Την… πάτησε, όμως, από τον Αντρές Φελίζ ο οποίος με 4/6 τρίποντα και 15 πόντους, κράτησε ζωντανή τη Δομινικανή Δημοκρατία στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Τάουνς έφτασε τους 10 πόντους αλλά με πολλά άστοχα σουτ (2/8), ωστόσο η Ιταλία πήγε στα αποδυτήρια μπροστά μόλις με 39-38,  εξαιτίας των δύο τεχνικών ποινών και της αποβολής του Τζιανμάρκο Ποτζέκο. Χωρίς… πραγματικά σοβαρό λόγο να διαμαρτύρεται τόσο έντονα στους διαιτητές που τον έστειλαν στα αποδυτήρια.

Απόβλήθηκε ο Ποτσέκο, άλλαξε το μομέντουμ

Στην τρίτη περίοδο κατέστη ολοφάνερο πόσο πολύ η αποβολή του Ποτσέκο επηρέασε το μομέντουμ του αγώνα εις βάρος των Ιταλών. Οι Δομινικανοί πήραν τα πάνω τους, ο Αντρές Φελίζ της Μπανταλόνα συνέχισε το τρίποντο πάρτι του με 7/9 (!) – και 13/30 ως το τέλος της τρίτης περιόδου (!) – ενώ ο Καρλ Άντονι Τάουνς ανέβασε την απόδοση του φτάνοντας στο νταμπλ νταμπλ (18π. & 10ριμπ.) και με πέντε ασίστ στο ενεργητικό του.

Η Δομινικανή Δημοκρατία ξεπέρασε και τη ζώνη της Ιταλίας κι από το αρχικό -12  βρέθηκε μπροστά με 69-56 στο 30!

Το ματς κρίθηκε εκεί ουσιαστικά. Η Δομινικανή Δημοκρατία ξεμάκρυνε ακόμα περισσότερο (79-63) με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Η Ιταλία τα… έσπασε από την περιφέρεια (26%) και η μίνι έκπληξη ολοκληρώθηκε, παρά την υπερπροσπάθεια της “Σκουάντρα Αντζούρα” που μείωσε ως τους τρεις (85-82) πιέζοντας αφόρητα στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Αντρές Φελίζ έκανε το ματς της ζωής του. Σκόραρε ακατάπαυστα από τα 6.75 μέτρα, μοίρασε ασίστ, πήρε ριμπάουντ, έπαιξε άμυνες και ήταν αυτός που κράτησε τους Δομινικανούς κοντά αρχικά και μπροστά στη συνέχεια του αγώνα.

Πού κρίθηκε

Το ματς κρίθηκε στην αποβολή του Ποτσέκο. Η Ιταλία αποδιοργανώθηκε, εκνευρίστηκε, δέχτηκε πόντους από βολές όταν ήταν μπροστά στο σκορ και έδωσαν στους αντιπάλους τους θάρρος και αυτοπεποίθηση να γυρίσουν το παιχνίδι και εντέλει να το πάρουν με καθαρή διαφορά.

Δεκάλεπτα: 19-13, 20-25, 17-31, 26-18

Photo Credit FIBAWC

Σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, αγωνίζεται μια ολόκληρη χώρα. Γι’ αυτό, έχει δίπλα της τον ΟΠΑΠ.