Μαυροβούνιο: Έβγαλε την υποχρέωση με Αίγυπτο, πέρασε και περιμένει… Ελλάδα (Video)

2023-08-27T12:38:20+00:00 2023-08-27T12:38:20+00:00.

27/Aug/23 12:38

To Mαυροβούνιο νίκησε εύκολα με 89-74 την Αίγυπτο, πετυχαίνοντας το 2/2 στον όμιλο και μαζί πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση όπου περιμένει η Ελλάδα εφόσον περάσει και αυτή μαζί με τις ΗΠΑ…

Το Μαυροβούνιο με κορυφαίους τους Βούτσεβιτς, Ιβάνοβιτς και Κέντρικ Πέρι, έβγαλαν την… υποχρέωση απέναντι στην ασθενέστερη ομάδα της Αιγύπτου και με 2/2 νίκες πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αυτό που θα επιδιώξει τώρα το Μαυροβούνιο είναι να πάρουν την πρωτιά του ομίλου από τη Λιθουανία και να μπουν στην επόμενη φάση από θέση ισχύος.

Εκεί όπου πιθανά θα βρεθεί και η Εθνική Ελλάδας που θα χρειαστεί να νικήσει τις προαναφερόμενες ώστε να φτάσει στα νοκ άουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Μαυροβούνιο έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό. Προηγήθηκε με 27-17 στην πρώτη περίοδο, τη μοναδική ουσιαστικά που η Αίγυπτος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Η διαφορά έφτασε και στο +14 με τη λήξη του ημιχρόνου και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε σε εκείνο το σημείο. Η Αίγυπτος δεν είχε ούτε τα … εφόδια, ούτε την ποιότητα για να αντεπιτεθεί και το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε με ένα μονότονο ρυθμό, αλλά απολύτως σίγουρο για το Μαυροβούνιο.

Τον Βούτσεβιτς τον… περιμέναμε και ο σέντερ των Μπουλς δεν χρειάστηκε να υπερβάλλει εαυτόν, ενώ ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με τα τρίποντα του ήταν αυτός που βοήθησε την ομάδα του να ξεκολλήσει και να κρατήσει τη διαφορά

Που κρίθηκε

Το Μαυροβούνιο έθεσε τις βάσεις της νίκης από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στον πλουραλισμό του στην επίθεση και τα καλύτερα ποσοστά του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 27-17, 24-20, 19-19, 19-18