Η Γερμανία διέλυσε την Φινλανδία και πάει αήττητη στην επόμενη φάση (Video)

2023-08-29T11:15:22+00:00 2023-08-29T12:55:04+00:00.

29/Aug/23 11:15

dennis-schroder-germany

H Γερμανία προβληματίστηκε μόνο για 15-16 λεπτά από την Φινλανδία μέχρι να την… διαλύσει με κατοστάρα και να περάσει αήττητη στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Γερμανία συνέτριψε με 101-75 την αναιμική Φινλανδία και παρά την απουσία του τραυματία, Φραντς Βάγκνερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3/3 στον όμιλο της στην Οκινάουα και να περάσει στη φάση των “16” (σε γκρουπ) με το απόλυτο των βαθμών καθώς αυτοί μεταφέρονται από την πρώτη φάση.

Αυτό σημαίνει πως μπαίνει με πλεονέκτημα στο νέο όμιλο με τη Σλοβενία και πιθανότατα την Εθνική Γεωργίας του Ηλία Ζούρου, με τις δύο πρώτες ομάδες να φτάνουν στα νοκ άουτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Φινλανδία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι από τη Γερμανία με τους Μαρκάνεν και Σάλιν να βάζουν από έξι πόντους και να δίνουν προβάδισμα με 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και 25-21 μεγαλύτερη διαφορά λίγο αργότερα.

Τα… καύσιμα τους- το κίνητρο αν θέλετε- δεν έφταναν για να ξεφύγουν περισσότερο. Ο Ντένις Σρέντερ επέστρεψε στην πεντάδα παίζοντας σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο και απογείωσε την απόδοση της Γερμανίας με 13 πόντους στο ημίχρονο. Εκεί που τα “Πάντσερ” ακολουθούσαν στο σκορ, με ένα επί μέρους 28-17 στη δεύτερη περίοδο πήραν προβάδισμα και στιβαρή διαφορά, 47-39, στο 20′, σκορπώντας την εύθραυστη σε όλο το τουρνουά άμυνα της Φινλανδίας.

Η συνέχεια; Ακόμα πιο επιβλητική για τη Γερμανία. Ο ρυθμός άνοιξε εντελώς, ο Σρέντερ έδωσε τη σκυτάλη σε άλλους συμπαίκτες του- πέντε “διψήφιοι” συνολικά” και η διαφορά άνοιξε σε τέτοια επίπεδα που ήταν αδύνατο για τους απογοητευμένους (κι απογοητευτικούς) Φινλανδούς να αντέξουν το σφυροκόπημα.

Και πώς να το κάνουν αυτό όταν ο Λάουρι Μαρκάνεν μένει στους 12 πόντους με 0/6 τρίποντα;

Εντάξει, αυτή τη φορά τα νούμερα του Ντένις Σρέντερ δεν ήταν φοβερά και τρομερά όπως στα προηγούμενα ματς, ωστόσο αυτός έβαλε μπροστά τη Γερμανία, αυτός ανέβασε τη διαφορά και στη συνέχεια άφησε τους συμπαίκτες του να ολοκληρώσουν τη διαφορά

Που κρίθηκε

Το ματς κρίθηκε στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο. Ήταν τα διαστήματα στα οποία η Γερμανία δεν ήταν απλά καταιγιστική στην επίθεση, αλλά έπαιξε και άκρως αποτελεσματική άμυνα στον Μαρκάνεν και συνολικά στους Φινλανδούς που δεν βρήκαν σκορ.

Δεκάλεπτα: 19-22, 28-17, 29-16, 25-20