ΠΑΟΚ: Χαλάρωσε, δεν το πλήρωσε και δεύτερη νίκη (videos)

2021-11-21T21:04:18+00:00 2021-11-21T21:34:11+00:00.

21/Nov/21 21:04

dileo_paok

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Λάρισα (82-71), για την δεύτερη νίκη του στην Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και πήρε τη νίκη με 82-71 κόντρα στη Λάρισα, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη σχεδόν την διάρκεια του ματς, έφτασαν ακόμα και στο +26 με τους ΝτιΛεο-Λοβ, με την Λάρισα να μειώνει στους 5 στο τέλος, όμως δεν είχε τον χρόνο για κάτι παραπάνω.

Όλα αυτά στο ντεμπούτο του Μάντζαρη με τον ΠΑΟΚ (χωρίς Κάρτερ, Τζόουνς, Γκρίφιν), ενώ με αυτή τη νίκη ο ”Δικέφαλος” ανέβηκε στο 2-5, την ώρα που οι ηττημένοι (πρώτο ματς με τον Τακιανό στον πάγκο) παραμένουν με μία νίκη και 6 σερί ήττες.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Για την 9η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον Απόλλωνα (4/12, 17:00), ενώ η Λάρισα υποδέχεται τον Ολυμπιακό (6/12, 17:15).

Η εξέλιξη: O ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και μέσα σε 5′ είχε φτάσει ήδη στο +10 (14-4), με τη Λάρισα να δείχνει πως έχει σημαντικό επιθετικό πρόβλημα. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της περιόδου (22-9).

Τα… ακόμα χειρότερα ήρθαν στην συνέχεια, με τους ΝτιΛέο και Ογκμπέιντε να δίνουν προβάδισμα 18 πόντων (42-24), ενώ η είσοδος του Μάντζαρη άλλαξε τις ισορροπίες, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/8 τρίποντα (42-26).

Η Λάρισα προσπάθησε και με Κρουπαλί, Χάντσον και Τσαϊρέλη προσπάθησε να μειώσει το σκορ και εν μέρει το κατάφερε με το 61-40, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις να πάει στο +17 (63-46).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, για το 77-721 στο 39′, παρά το σκορ από Λοβ και ΝτιΛεο, όμως τα χρονικά περιθώρια ήταν στενά, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει τελικά στη νίκη, μετά το 82-71.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του ματς, ακόμα και όταν η Λάρισα μείωσε σε 77-71, αλλά μόλις με 52” να απομένουν.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΝτιΛεο ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (5/8 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ,όπως και ο Λοβ με 19, ενώ ο Μάντζαρης πρόσθεσε 7 πόντους-5 ασίστ και ο Τολιόπουλος 13. Για τη Λάρισα, 19 σκόραρε ο Κρουμπάλι με 10 ριμπάουντ, με τον Χάντσον να έχει 17 και τον Παπαντωνίου 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): ΝτιΛεο 18, Καμπερίδης Γιώργος, Τολιόπουλος 13, Γιάνκοβιτς 7, Ογκμπέιντε 12, Χριστοδούλου, Λοβ 19, Γκρίφιν, Καμπερίδης Μιχάλης, Καμαριανός 6, Μάντζαρης 7, Ρούμογλου

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 17, Κρουμπαλί 19, Τσαϊρέλης 10, Ζάρας 6, Παπαντωνίου 15, Ουάσινγκτον 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Γκριν, Σπαν 2, Καράμπελας

Άρης Λυκογιάννης: ”Διαχειριστήκαμε τις απουσίες”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Ήταν πολύ καλό το ξεκίνημα μας γιατί παίξαμε καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση και για 25 λεπτά το διαχειριστήκαμε καλά. Μετά η ζώνη της Λάρισας μας πάγωσε λίγο, κερδίσαμε όμως δίκαια και διαχειριστήκαμε τις απουσίες.

Βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας ο Μάντζαρης, παίξαμε σαν ομάδα και καταφέραμε και καλύψαμε τις αδυναμίες με τις απουσίες σημαντικών παικτών. Ο τραυματισμός του Κάρτερ είναι σοβαρός, πρέπει να διαχειριστούμε το οστικό οίδημα του Γκρίφιν. Θα δούμε, έχουμε δουλειά»

Φώτης Τακιανός: ”Είμαι στεναχωρημένος…”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Λάρισας:

«Μπήκαμε μουδιασμένοι στο παιχνίδι σε άμυνα και σε επίθεση, είμαι στεναχωρημένος γιατί δώσαμε προσοχή σε 2-3 πράγματα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν λειτούργησε η ομάδα αμυντικά, η επίθεση μας έχει πρόβλημα να χτυπήσει αδυναμίες αντιπάλου. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα μας βελτιώθηκε και μπήκαμε στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά μας πλήγωσε το εύκολο καλάθι, δεν μπορέσαμε να φτάσουμε πιο κοντά. Να κρατήσουμε την εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου, πιστεύω στην ομάδα και υπάρχει η διάθεση να ενισχυθούμε για να πετύχει η ομάδα τον στόχο της»