Ολυμπιακός: Τόσο… όσο για το “διπλό” στην Πυλαία (videos)

2022-04-04T17:57:24+00:00 2022-04-04T19:23:19+00:00.

04/Apr/22 17:57

Ο Ολυμπιακός, χωρίς να εντυπωσιάσει, πήρε τη νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ με 73-84 και έφτασε τις 16 νίκες στην φετινή Stoiximan Basket League.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Χωρίς να γκαζώσει, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πυλαία με 73-84 και παρέμεινε στο κατόπι του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού στην Stoiximan Basket League.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 19, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο τέλος, μειώνοντας ακόμα και στους 5 στο 36’, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και άνοιξε εκ νέου την ψαλίδα, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο 16-1, με τον ΠΑΟΚ να υποχωρεί στο 7-10.

Ο Ντόρσεϊ είχε 19 πόντους και ο Ζαν Σαρλ 16, με τον Λούντζη να προσθέτει 11 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει μπροστά του το ματς με τον Άρη (7/4) και μετά στρέφει το βλέμμα του στο μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (11/4).

Για τον ΠΑΟΚ ο Λοβ είχε 14, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Γιάνκοβιτς και Χριστοδούλου.

Η εξέλιξη:

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά να μην ξεφεύγει πολύ σκορ σκορ, όπως δείχνει και το 17-21 με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έπιασε στον ύπνο τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε σε 23-23 (12’), όμως η απάντηση ήταν άμεση για τους Πειραιώτες. Με όπλο την άμυνά τους, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν ένα επιμέρους 2-14 και πήραν τον έλεγχο (25-37, 16’), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει, αλλά τον ΜακΚίσικ να σκοράρει στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 34-45.

Ο Λοβ μείωσε για τον ΠΑΟΚ (37-45, 21’), όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο, με την διαφορά να ανεβαίνει άμεσα πάνω από τους 10 και να μένει εκεί, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-64, με τον Ντόρσεϊ να κάνει σπουδαία δουλειά σε αυτό το κομμάτι.

Ο ΠΑΟΚ με τον Χριστοδούλου βρήκε σκορ για τον ΠΑΟΚ, ενώ λίγο μετά ο ΝτιΛέο με ένα τρίποντο μείωσε στους 8 (63-71, 35’), βάζοντας τον ΠΑΟΚ στο ματς, την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος. Ο Λαβ μείωσε και στους 5 (66-71, 36’), όμως ένα γρήγορο 8-0 του Ολυμπιακού ανέβασε εκ νέου την διαφορά και τελείωσε ουσιαστικά την αναμέτρηση (66-78, 38’). Τελικό σκορ 73-84 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ζαν-Σαρλ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και μεγάλη ζημιά κάτω από τα καλάθια για τον ΠΑΟΚ, ενώ ήταν πρωταγωνιστής στο σημείο που ο Ολυμπιακός ξέφυγε μετά το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο:

Πού κρίθηκε:

Το 8-0 που έτρεξε ο Ολυμπιακός μετά τη μείωση από τον ΠΑΟΚ (από το 66-71, στο 66-78) ήταν και το σημείο κλειδί της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84.