O Προμηθέας επιβίωσε κόντρα στην εφτάψυχη ΑΕΚ και ξανά στα ημιτελικά!

2022-05-25T18:22:53+00:00 2022-05-26T08:41:08+00:00.

25/May/22 18:22

Ο Προμηθέας πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 77-75 στην παράταση και με 2-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

ΜΑΤΣΑΡΑ για γερά νεύρα είχαμε στην Πάτρα, με τον Προμηθέα να επικρατεί στην παράταση της ΑΕΚ με 77-75 και να παίρνει την πρόκριση για τους 4 των πλέι οφς της Stoiximan Basket League.

Ο Προμηθέας είχε βρεθεί ακόμα και στο στο +11, όμως η ΑΕΚ επέστρεψε, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Προμηθέας έβγαλε τις κρίσιμες άμυνες και πήρε την νίκη και την πρόκριση.

Ο Γκραντ με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 14 πρόσθεσε ο Αγραβάνης και 12 ο Ρέι.

Για την ΑΕΚ ο Ανγκόλα είχε 22, ο Κολόμ 12 με 8 ασίστ και ο Φιλιππάκος 10.

Η εξέλιξη:

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και είχε το προβάδισμα, με την ΑΕΚ να αργεί να βγει μπροστά και να δείξει αντίδραση. Εν τέλει, με ένα μικρό 0-5 μετέτρεψε το 13-9 (7’) σε 13-14 (8’), όμως η απάντηση του Προμηθέα δεν άργησε να έρθει (20-15, 10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε, με το ματς να είναι ντέρμπι και τις δύο ομάδες να συμπορεύονται μέχρι το 17’ (28-29). Σε εκείνο το σημείο δύο σερί τρίποντα του Σίμπσον ξεκλείδωσαν τους Πατρινούς, με το σερί τους να φτάνει το 11-0 και το ημίχρονο να κλείνει στο 39-29.

Η κατάσταση δεν άλλαξε με τον Προμηθέα να παραμένει μπροστά και την ΑΕΚ να κυνηγά στο σκορ, όπως φαίνεται και από το 57-48 του τρίτου δεκαλέπτου, όμως στο τέταρτο η Ένωση πήρε και πάλι μπρος!

Η ομάδα του Σεγκούρα ροκάνιζε διαρκώς τη διαφορά, φτάνοντάς την στο τρίποντο (65-62, 36’), μετά από τρίποντο του Ανγκόλα. Ο ίδιος παίκτης μείωσε στο πόντο (65-64, 38’), με τον Προμηθέα να μένει χωρίς σκορ από το 35 (65-56) και να βλέπει την Ένωση να απειλεί! Ο Αγνκόλα έκανε το 65-65 με 1/2 βολές στα 32’’, όμως στη συνέχεια έκανε το λάθος, με τον Προμηθέα να έχει την τελευταία επίθεση στα 7’’ για το φινάλε. Οι Πατρινοί εκαναν μια τρύπα στο νερό και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Φιλιππάκος έβαλε την ΑΕΚ μπροστά μετά από ΠΟΛΛΗ ώρα (65-67), ενώ λίγο μετά ο Πετρόπουλος έκανε το 70-73 (42’), με τον Ρέι να απαντά (73-73). Η κατάσταση δεν άλλαξε (75-75, 44’), με τον Σίμπσον όμως να κάνει το 77-75 στα 45’’. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τον Ανγκόλα να στοχεί στο τρίποντο της νίκη και τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με 77-75 και να κάνει το 2-0 στη σειρά.

Πού κρίθηκε:

Η νευρικότητα της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της παράτασης ήταν κομβική, ενώ η φάση κλειδί ήταν το άστοχο τρίποντο του Ανγκόλα στην εκπνοή.

Παίκτης κλειδί:

Κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Γκραντ με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, όμως ο Ρέι (12π.) ήταν ο παίκτης που με ένα τεράστιο τρίποντο στην παράταση κράτησε τους Πατρινούς στο ματς.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.α.), 77-75.
Προμηθέας (Γιατράς): Χαντ 5 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκίκας 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 10 (2/12 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς (0/3 τρίποντα), Φόστερ 11 (2), Ρέι 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκραντ 18 (7/11 δίποντα, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γ. Αγραβάνης 2.
ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 12 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ράουτινς 9 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 22 (3/7 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μαυροειδής 7 (5 ριμπάουντ), Χάμερ 7 (2/10 σουτ, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης (0/3 σουτ), Πετρόπουλος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 10 (5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).