Ολυμπιακός: Με κεφάτο “Λάρυ” νίκησε τον Άρη και πάει στη διαβολοβδομάδα (videos)

2023-01-29T20:11:03+00:00 2023-01-29T20:45:23+00:00.

29/Jan/23 20:11

Ο Ολυμπιακός δεν παρουσίασε το γνωστό του καλό πρόσωπο, αλλά κέρδισε με 89-75 τον Άρη στο ΣΕΦ για τη Basket League με MVP τον Λαρεντζάκη και στρέφει το ενδιαφέρον του στη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (αποβλήθηκε στο 32′) παρουσίασε λίγα καλά διαστήματα στο παιχνίδι της και αυτά αποδείχθηκαν αρκετά για να επιβληθεί του Άρη με 89-75 στο ΣΕΦ για τη 14η αγωνιστική της Basket League, σε ένα ματς που απουσίασαν οι Σλούκας – Φαλ, τραυματίστηκε ο Πίτερς και έλειψαν οι Καββαδάς – Σανόγκο από τους φιλοξενούμενους.

Πλέον ο Ολυμπιακός παραμένει πρώτος και αήττητος με ρεκόρ 14-0, ενώ ο Άρης έχει ρεκόρ 7-6 και παλεύει για να “σκαρφαλώσει” πάνω από την όγδοη θέση.

Οι Πειραιώτες μπροστά τους έχουν τη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Φενέρ (31/1, 19:45) και στο ΣΕΦ την Εφές (3/2, 21:00) με τον Κώστα Σλούκα, να είναι απίθανο να αγωνιστεί στην Τουρκία και να κάνει αγώνα δρόμου για την αναμέτρηση του Φαλήρου.

“Ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός μπήκε με έλλειψη συγκέντρωσης και επιθετικό πρόβλημα και ο Άρης προηγήθηκε με 8-5 (στο 6′) και με τον Χάγκινς να έχει ήδη 3 ασίστ.

Ο Βεζένκοφ με 7 πόντους και η ενέργεια του ΜακΚίσικ έφεραν ερυθρόλευκο σερί 5-0 (10-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 16-13 μετά από τρομερό buzzer beater του ΜακΚίσικ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με τον Αμερικανό και τον Λαρεντζάκη προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (23-16 στο 12′) κ, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-25 (στο 16′).

Λαρεντζάκης και Μπλακ έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-27 στο 17′) για τους Πειραιώτες, παρά τα 2/10 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-31 και τον Λαρεντζάκη να έχει 8 πόντους και 4 ασίστ, αλλά η ομάδα του 11 τελικές πάσες και 10 λάθη.

Ο Λαρεντζάκης έβαλε τον επίλογο στην ερυθρόλευκη επικράτηση

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Χόρχλερ να καταθέτει ενέργεια, τον Ολυμπιακό και πάλι να είναι άστοχος στην επίθεση και τη διαφορά να μειώνεται σε 50-45 (στο 25′) με επιμέρους σκορ 14-5.

Ο Λαρεντζάκης με 2/2 τρίποντα (14π.) ανέβασε τη διαφορά πάλι στους 10 (58-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα σημαντικό προβάδισμα, αλλά ένα σφύριγμα των διαιτητών έφερε τριπλή τεχνική ποινή σε Μπαρτζώκα και Λαρεντζάκη και την αποβολή του Έλληνα προπονητή με το σκορ στο 69-59 στο 32ο λεπτό.

Στο 35‘ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 77-64 και έδειχνε να “αγκαλιάζει” τη νίκη, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 12 (83-71). Στη λήξη οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 89-75 και είδαν τον Πίτερς να αποχωρεί με τραυματισμό λίγο πριν το τέλος.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός σκόραρε 29 πόντους πήρε διαφορά με +14 (45-31) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, την οποία δεν έχασε μέχρι το τέλος του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαρεντζάκης με 20 πόντους (6/11 σουτ, 4/4 βολές), 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 45-31, 67-55, 89-75