ΠΑΟΚ – Περιστέρι 69-64: Πήρε τη “σκυλομαχία” και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί!

2023-10-21T18:29:05+00:00 2023-10-21T22:34:03+00:00.

gadamopoulos

21/Oct/23 18:29

Harrison-PAOK-Peristeri

Ο “Δικέφαλος” επικράτησε για πρώτη φορά του Περιστερίου έπειτα από δύο χρόνια και έδωσε τέλος στο σερί των εννέα ηττών του. Νέο μεγάλο ματς από τους Χάρισον και ΜακΝις, που άφησαν δίχως νίκη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στη Basket League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Εδώ και δύο χρόνια το Περιστέρι δεν είχε πάρει απλώς «τον αέρα» του ΠΑΟΚ, αλλά θαρρεί κανείς του… «έκλεβε» το «οξυγόνο». Το απόγευμα του Σαββάτου (21/10) στην Πυλαία, όμως, σε ένα ματς που «έκοβε την ανάσα», ο «Δικέφαλος» πήρε μία πρώτη ρεβάνς και «αναπνοή».

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε με 69-64, έφτασε σε ρεκόρ 2-1 στη Basket League και «έριξε» τους φιλοξενούμενους στο 0-3, δίνοντας τέλος σε ένα σερί εννέα ηττών από το Περιστέρι την τελευταία διετία! Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, σε ένα παράδοξο στοιχείο, κατόρθωσαν να νικήσουν αν και – μετά τα 11/18τριπ. στον θρίαμβο στην Πόλη επί της Γαλατασαράι για το BCL – είχαν μόλις 2/26 τρίποντα!

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, που έπειτα από ένα «κλειστό» και κακό παιχνίδι ξέφυγε 67-61 στο 37΄ με τρίποντο του Γκίλμορ και καλάθι-φάουλ του κορυφαίου του, Τζαμάνι ΜακΝις (19π., 10ριμπ.), εκμεταλλεύτηκε τα 18 λάθη των αντιπάλων και πανηγύρισε μία σπουδαία επικράτηση. Nέα καταπληκτική εμφάνιση του Άντριου Χάρισον (18π.), ενώ για το Περιστέρι, οι 13π. του μέχρι πέρσι παίκτη του ΠΑΟΚ, Τζέιλεν Χαντς, δεν αρκούσαν.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη παρά την αστοχία τους και το μέτριο παιχνίδι του Έλβαρ Φρίντρικσον, ο οποίος αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στα πλευρά από την πρώτη περίοδο. Νέα κακή εμφάνιση για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, μερικές μέρες μετά τη συντριβή και στη Γαλλία από τη ΛεΜαν, για την πρεμιέρα του Basketball Champions League…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Χαντς… σαν στο σπίτι του

Το Περιστέρι πάτησε από την αρχή καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 6-2 στο 2΄, χάρη σε 4π. του Κασελάκη. Με κυρίαρχο τον ΜακΝις (8π. στο δεκάλεπτο), ο ΠΑΟΚ βρήκε προσωρινά λύσεις για το προσπέρασμα με 18-13, όμως το 7΄ είδε τον Φρίντρικσον να αποχωρεί με σπασμό στα πλευρά… Επέστρεψε στο 15΄.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη συγκυρία και με σερί 9-0 πήραν προβάδισμα με 22-18 στο 9΄, με τον Χαντς να έχει 9π. στο μέχρι το περασμένο καλοκαίρι «σπίτι» του.

Αστοχία, αλλά και απάντηση ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αν και στα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Κένι Ουίλιαμς αποχώρησε για λίγο με ενοχλήσεις στον ώμο. Το Περιστέρι έφτασε και στο +7, με 30-23 στο 24΄, ελέγχοντας το τέμπο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 0/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν, με το σκορ των ΜακΝις και Χάρισον. Το καλάθι του Σχίζα στην εκπνοή έφερε τον «Δικέφαλο» στο -2 της ανάπαυλας.

Λάθη και ισορροπία…

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι σε ένα +6 (42-36) στο 22΄, όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα έχασαν το καθαρό μυαλό τους. Το Περιστέρι υπέπεσε σε επτά λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 44-44. Οι παίκτες του κόουτς Φώτη Τακιανού χρειάστηκαν… 18 προσπάθειες για το πρώτο τρίποντό τους, για το 49-49, ενώ προσπέρασε και 51-49, με 15π. του Χάρισον. Το Περιστέρι, παρά τα τέσσερα φάουλ των Ρένφρο και Τόμπσον, έκλεισε την περίοδο στο 53-53, πριν από το σασπένς του τέταρτου δεκαλέπτου.

Πού κρίθηκε: Στο καθαρό μυαλό των γηπεδούχων στο τελευταίο τετράλεπτο, διάστημα στο οποίο κράτησαν το Περιστέρι σε έξι πόντους, αλλά και στα 18 λάθη των φιλοξενούμενων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζαμάνι ΜακΝις δεν είχε αντίπαλο στα δύο καλάθια και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 8/11 δίποντα και δέκα ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν, Γκίλμορ 10 (1), ΜακΝις 19 (8/11διπ., 10ριμπ.), Χάρισον 18 (5/9διπ., 0/3τριπ.) Τσιακμάς 1, Τσαϊρέλης 5, Σχίζας 2, Φρίντρικσον 8 (1/6τριπ., 7ασ.), Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 6 (1/1διπ., 0/4τριπ.).

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 9 (1), Ράγκλαντ 9 (3/5διπ,, 0/2τριπ., 5ασ., 5λαθ.) Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόπουλος, Χαντς 13 (4/7διπ., 0/4τριπ., 8ριμπ.), Πουλιανίτης, Κασελάκης 8, Ρένφρο 4, Ουίλιαμς 13 (3/7τριπ.), Τόμπσον 4, Χουγκάζ, Ζούγρης.