Παναθηναϊκός – Λαύριο 111-75: Έπαιξε όσο χρειαζόταν για το απόλυτο στη Basket League

2023-10-23T21:00:26+00:00 2023-10-23T21:37:59+00:00.

gadamopoulos

23/Oct/23 21:00

Kostas-Anteto_PAO-Lavrio
BASKET LEAGUE / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ / EUROKINISSI)

Οι “πράσινοι” του Εργκίν Αταμάν πέτυχαν στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ το 3/3 στο ελληνικό πρωτάθλημα και είχαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό, πριν από τα μεγάλα ματς με Μπασκόνια και Ολυμπιακό.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το ΟΑΚΑ ήταν πάλι άδειο, από τη 12αδα απουσίαζαν οι Σλούκας, Λεσόρ και Παπαπέτρου, όμως ο Παναθηναϊκός έκανε το βράδυ της Δευτέρας (23/10) την καλύτερη και πιο παραγωγική φετινή εμφάνισή του.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα με 111-75 του Λαυρίου και πέτυχαν το 3/3 στη Basket League. Παράλληλα, υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους την πρώτη ήττα τους στη φετινή σεζόν και έδειξαν να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό πριν από τα σπουδαία ματς με Μπασκόνα και Ολυμπιακό που ακολουθούν, για Ευρωλίγκα και ελληνικό πρωτάθλημα αντίστοιχα.

Το «τριφύλλι» έβαλε τις βάσεις με το καλό πρώτο δεκάλεπτο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, προβλημάτισε στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο, όμως πάτησε γκάζι στην τρίτη. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν «καθάρισαν» το παιχνίδι με το 30-9 του τρίτου δεκαλέπτου, με κορυφαίο τον Κώστα Αντετοκούνμπο, που είχε 15π., 5ριμπ. και τέσσερις ασίστ σε 18΄. Σε καλή βραδιά και οι Χουάντσο, Γκριγκόνις και Γκάι.

Για το Λαύριο, το οποίο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου δεν είχε απαντήσεις και λύσεις, ο Ντε Τζούλιους είχε 24 πόντους, σκοράροντας κυρίως όταν όλα είχαν κριθεί, στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 14 λάθη, ενώ οι Θόρντον, Χέλεμς και Μουρ έμειναν στην καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η «σπίθα» του Χουάντσο

Το Λαύριο απάντησε άμεσα στο 5-0 του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε σε 7-7 στο 4΄, όμως η συνέχεια άνηκε στον Χουάντσο Ερνάγκομεθ. Ο Ισπανός πέτυχε 9π. στην πρώτη περίοδο και μαζί με τους Γκάι (8π.) και Γκριγκόνις «έσπρωξαν» τους «πράσινους» στο 31-20 του δεκαλέπτου. Παρά τις τρεις μόλις ασίστ, οι γηπεδούχοι είχαν καλές ατομικές εμπνεύσεις.

Η ενέργεια του Αντετοκούνμπο

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 36-30 του 13΄, πριν το επιμέρους 11-1 του «τριφυλλιού» διαμορφώσει το 47-31 του 16΄. Με 11π. του Θόρντον, πάντως, το Λαύριο έμεινε κοντά, μειώνοντας σε 49-42 στο 18΄. Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει τους έξι από τους 8π. του στη δεύτερη περίοδο, πάντως, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 56-45 της ανάπαυλας. Αποχώρησε έχοντας γυρίσει το πόδι του ο Μωραΐτης

Κώστας Αντετοκούνμπο στο Eurohoops: “Το επίθετό μου είναι σαν ‘στέμμα’ όμως θέλω να είμαι ο εαυτός μου”

Τέλος από το 25΄

Οι φωνές του κόουτς Αταμάν ακούγονταν και πάλι στο άδειο ΟΑΚΑ, όμως οι παίκτες του… τον άκουσαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» άρχισαν την περίοδο με 17-2, ξέφυγαν με 73-46 στο 26΄ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Κώστα Μέξα, έφτασαν και στο +33 (84-51) στο 29΄ και με το εντυπωσιακό επιμέρους 30-9 της τρίτης περιόδου, «έγραψαν» το 86-54 του 30΄ με μπροστάρηδες τους Γκριγκόνις και Ερνανγκόμεθ!

Πού κρίθηκε: Στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των «πράσινων», οι οποίοι με το επιμέρους 30-9 τελείωσαν πρόωρα το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εξαιρετικός ερχόμενος από τον πάγκο, μετρώντας 15π., 5ριμπ. και τέσσερις ασίστ σε 18΄.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 87-54, 111-75.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα 9 (3/4τριπ.), Γκάι 13 (3/6τριπ.), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 7 (2/4διπ., 8ριμπ.), Σαμοντούροβ 5 (1), Γκραντ 10 (3/4διπ., 1/1τριπ., 7ασ.), Αντετοκούνμπο 15 (4/5διπ., 5ριμπ., 4ασ.), Γκριγκόνις 14 (1), Ερνανγκόμεθ 15 (5/7διπ., 1/2τριπ.), Μήτογλου 4, Μαντζούκας 10(2/3τριπ.).

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 7 (2/2τριπ.), Καστανέδα 10 (2/5τριπ., 5 λάθη), Χέλεμς 10, Ντε Τζούλιους 24 (5/10διπ., 3/7τριπ.), Καββαδάς 2, Γκρόμοβς 3, Ζάρας 3 (1/5τριπ.), Δεϊμέζης, Θόρντον 11 (1/4τριπ.), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 2, Οικονομόπουλος 3 (1).