Αμυνα, άμυνα, άμυνα και τρίποντα, τρίποντα, τρίποντα

2017-02-15T19:08:28+00:00 2017-02-15T19:18:37+00:00.

Lefteris Moutis

15/Feb/17 19:08

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Αρη με 69-55 παίζοντας για μια ακόμα φορά εξαιρετική άμυνα έχοντας 8/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κρατώντας πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα του Αρη και έμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan.gr Basket League.

Δέχθηκαν μόλις 55 πόντους, 21 εξ αυτών μόλις στο πρώτο ημίχρονο. Σε ένα διάστημα που θύμισαν… Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 8/15 τρίποντα, τον Μάντζαρη να ευστοχεί σε τρία, τους Γκριν και Πρίντεζη από δυο και τον Παπανικολάου σε ένα (προσθέτοντας άλλο ένα στο τρίτο δεκάλεπτο), ενώ ο Μιλουτίνοφ βοήθησε και πάλι αρκετά.

Ο Αρης δεν είχε διάρκεια στην προσπάθεια του, έκανε αρκετά μικρά ξεσπάσματα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αυτόν τον τρόπο τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Οι Καββαδάς, Τζένκινς και Κάμινγκς ξεχώρισαν από τους “κιτρίνους” που επικεντρώνονται πλέον στον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό το Σάββατο.

Εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού

Ο Αρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον  Ολυμπιακό με έναν πρώην “ερυθρόλευκο”. Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε εντολή στα πρώτα λεπτά να περνά σταθερά η μπάλα στα χέρια του Βασίλη Καββαδά, ο οποίος πέτυχε έξι πόντους με 3/3 σουτ στα πρώτα έξι λεπτά κρατώντας τον Αρη μέσα στη διεκδίκηση του ματς (9-9, 6′) απέναντι στους Μπιρτς και Μιλουτίνοφ.

Η εικόνα αυτή όμως, άλλαξε πολύ γρήγορα. Η άμυνα των Πειραιωτών βελτιώθηκε εντυπωσιακά. Κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς για έξι ολόκληρα λεπτά και με σερί 13-0 έφθασε στο +13 (22-9, 12′) με τον Ερικ Γκριν να παίρνει φωτιά και να αντικαθιστά επάξια τον Βασίλη Σπανούλη.

Μπλακ άουτ και τρίποντος βομβαρδισμός για Ολυμπιακό

Ολα έμοιαζαν ιδανικά για τους Πειραιώτες, αλλά ένα δικό τους τετράλεπτο επιθετικό μπλακ άουτ, έφερε τον Αρη και πάλι σε απόσταση βολής. Οι “κίτρινοι” πέτυχαν δυο συνεχόμενα τρίποντα με Ζάρα και Γιάνκοβιτς, απέκτησαν ξανά αυτοπεποίθηση και με σερί 10-0 μείωσαν σε 22-19 (15′). Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έκανε τρία λάθη και είχε 1/8 σουτ!

Και πάλι όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αποκτώντας ευρύ προβάδισμα με όπλο την άμυνα τους και την εξαιρετική ευστοχία τους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο Μάντζαρης ντύθηκε… Στεφ Κάρι και πέτυχε τρία τρίποντα στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν ήταν μόνος του. Οι Γκριν και Πρίντεζης ακολούθησαν, ο Παπανικολάου έβαλε επίσης το δικό του λιθαράκι και έτσι ο Ολυμπιακός έφθασε να έχει 8/15 τρίποντα με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το κρεσέντο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, έφερε προβάδισμα 19 πόντων (40-21) με το επιμέρους σκορ στο τελευταία τετράλεπτο να φθάσει στο 18-2!

Αρκετά μαζεμένα λάθη από Ολυμπιακό και μονοψήφια διαφορά μετά από ώρα

Ο Ολυμπιακός έπαιρνε σταθερά κατά τη διάρκεια του αγώνα περισσότερους πόντους από τα τρίποντα παρά από τα δίποντα και έτσι όταν στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν βρήκε τόσα ελεύθερα σουτ και επιθετικά ριμπάουντ για να ανανεώνει επιθέσεις (είχε 9 επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο).

Ετσι λοιπόν, ο Αρης βρήκε χώρο και χρόνο για να συνέλθει και να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά μετά από ώρα, όταν άσκησε πίεση στην άμυνα και βρήκε εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός μέχρι το 25′ είχε σταθερά ευρύ προβάδισμα (48-31), αλλά συνεχόμενα λάθη στην περιφέρεια έδωσαν την ευκαιρία στους “κιτρίνους” να τρέξουν σερί 8-0 και να μειώσουν σε 48-39 (27′).

Αμυνα, άμυνα, άμυνα

Οι “ερυθρόλευκοι” ωστόσο, ήξεραν και πάλι το τρόπο να ανακτήσουν ευρύ προβάδισμα έναντι του Αρη: μέσω της άμυνας. Κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς πόντο για πέντε λεπτά (60-41, 33′).

Επιθετικά ο Ολυμπιακός δεν επέμεινε να βρίσκει πόντους μακριά από το καλάθι και με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι κατάφερνε σταθερά να φθείρει την άμυνα των φιλοξενούμενων που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν αμυντικά.

Ενα νέο μίνι ξέσπασμα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη με 9-0 σερί κατέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους (61-50, 35′), αλλά ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να κατέβει περισσότερο η διαφορά και με εξαιρετικό φίνις αμυντικά, ολοκλήρωσε τον αγώνα στο +14 (69-55).