Κέρδισε ο Παναθηναϊκός και το… μπάσκετ!

2017-12-17T15:44:39+00:00 2017-12-17T15:52:48+00:00.

17/Dec/17 15:44

Στην πρώτη του αναμέτρηση δίχως τον Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε εύκολα με 91-69 το Ρέθυμνο στο γιορτινό ΟΑΚΑ (ημέρα φιλάθλου), χωρίς να μπορεί κανείς να πει με σιγουριά αν λειτούργησε καλά ή όχι παρά την αντίσταση των κρητικών για τουλάχιστον 25 λεπτά.

Οι “πράσινοι” έμειναν αήττητοι για ένατη συνεχόμενη αγωνιστική μπροστά σε χιλιάδες κόσμου που πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα προσφέροντας παράλληλα τον οβολό τους για τους ανθρώπους που βασανίστηκαν στη Μάνδρα και υπέρ των οικογενειών που έζησαν την τραγική απώλεια.

Χωρίς να δείξουν το καλό τους πρόσωπο για μεγάλο διάστημα, ωστόσο στη stoiximan.gr Basket League ο ανταγωνισμός με μικρότερες ομάδες είναι μικρός και τα συμπεράσματα που προέκυψαν μπορεί και να μην βρίθουν ασφάλειας. Ο Λεκαβίτσιους ήταν αυτός που τρόπον τινά ανέλαβε να μπει στα “παπούτσια” του Νικ Καλάθη, τα πήγε πολύ καλά στο σκοράρισμα όχι όμως τόσο πολύ στην άμυνα απέναντι στο “δαιμόνιο” Μούντι σε μία πάντως αρκετά γεμάτη εμφάνιση.

Σε κάθε περίπτωση πιστεύουμε πως η ευρωπαϊκή με τη Μακάμπι που έρχεται είναι αυτή που θα δείξει κατά πόσο μπορεί να καλυφθεί το κενό του Καλάθη για όσο διάστημα λείψει λόγω του τραυματισμού στον ώμο του.

Εξέλιξη του αγώνα:

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους κατέλαβε τη θέση του βασικού πλέι μέικερ όπως αναμενόταν, με τον Ντένμον που ήταν «DNP» με την Αρμάνι δίπλα του. Το ξεκίνημα ήταν νωθρό για τους πρωτοπόρους, που μπήκαν με 2/11 σουτ (8-5 το σκορ) στο πεντάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα κυρίως χάρη στις περισσότερες κατοχές (πέντε επιθετικά ριμπάουντ) και τα γρήγορα ομαδικά φάουλ του Ρεθύμνου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ (13-11 με 6π. του Μούντι) παρά τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Παναθηναϊκού Superfoods που είχαν 7/18 σουτ και 4/8 βολές! Πέρασαν μάλιστα και μπροστά με 18-17 λίγο πριν ο Παππάς δώσει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-18.

Ούτε ο Ρίβερς μπόρεσε να αλλάξει το ρυθμό, ενώ τα ηνία στην περιφέρεια πέρασαν στον Γιώργο Καλαϊτζάκη. Ο Μούντι με 10 πόντους κράτησε το Ρέθυμνο ζωντανό (27-26), αλλά η είσοδος του Παππά και του Λοτζέσκι που πέτυχαν από επτά πόντους βοήθησε τον νταμπλούχο να ξεφύγει με 39-29 (17.30”). Ήταν το ίδια διάστημα που ο Ζακ Όγκαστ μπήκε ως τρίτος σέντερ στο ροτέισον αλλά υπήρξε ο πρώτος που πραγματικά έκανε αισθητή την παρουσία του. Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με μικρότερη διαφορά (41-35), με τον Ντάνιελς να βοηθάει τον Μούντι στο σκοράρισμα (8+10) και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αποσπαστεί δραματικά έχοντας 3/11 τρίποντα και έξι χαμένες βολές.

ΙΔΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ “ΠΡΑΣΙΝΟ” ΞΕΣΠΑΣΜΑ

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ζήσαμε ένα… deja vu του πρώτου. Η αστοχία των “πρασίνων” από το τρίποντο (4/16) παρέμενε ίδια και πραγματικά μόνο τα επιθετικά ριμπάουντ και τα πολλά λάθη στα οποία υποχρέωσε το Ρέθυμνο τους κρατούσαν μπροστά (47-45 στο 25′). Ο εξαιρετικός Μούντι με 16 πόντους άφηνε εκτεθειμένο τον Λεκαβίτσιους παρότι ο Λιθουανός ως εκείνο το σημείο ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟ με 10 πόντους. Ως εκεί όμως. Ο Παναθηναϊκός πολλές φορές ζει από το τρίποντο και δύο συνεχόμενα τον ξεκόλλησαν στο σκορ (55-45) σε συνδυασμό με την αποδοτικότητα του στην πίεση στα 3/4 του γηπέδου. Η σαρωτική διαφορά στα επιθετικά ριμπάουντ (16-6) του έδωσαν ακόμα μερικούς πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με 62-45 με σερί 17-0 του Παναθηναϊκού σε ένα πεντάλεπτο!

Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε άμεσο ενδιαφέρον για την εξέλιξη του αγώνα, παρότι ο Μούντι προσπαθούσε (19π.) να κρατήσει το Ρέθυμνο σχεδόν μόνος του (73-59 στο 34′).

Παίκτης-κλειδί:

Δύσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις έναν παίκτη από τον Παναθηναϊκό αφού ο χρόνος μοιράστηκε και το ροτέισον άνοιξε πολύ, ωστόσο κάθε φορά που ο Ματ Λοτζέσκι έμπαινε στο γήπεδο η διαφορά μεγάλωνε αυτοστιγμεί και έγινε δύο φορές, στα δεύτερα μισά των ενδιάμεσων περιόδων.

Που κρίθηκε:

Το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου ήταν το διάστημα στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα. Το Ρέθυμνο στεκόταν άξια στο παρκέ πλησιάζοντας μάλιστα στο καλάθι, αλλά εκεί δέχτηκε σερί 17-0 και όλα γύρισαν προς την πλευρά του Παναθηναϊκού που έσβησε έτσι το μέτριο πρώτο 25λεπτο του.

Δεκάλεπτα : 19-18, 22-17, 21-10, 29-24

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σκούτας, Παπαθανασίου