ΑΕΚ: Τα κατάφερε στην Αμαλιάδα, στην Τσεχία;

2018-03-10T17:27:37+00:00 2018-03-10T19:09:17+00:00.

Giannis Askounis

10/Mar/18 17:27

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - Eʠ(֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠӐՑϕ͇ӭILIALIVE.GR / EUROKINISSI)

Έκτη συνεχόμενη νίκη στη Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ επικρατώντας με 77-75 του Κόροιβου στο Κλειστό του Δήμου Ήλιδας.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Χάρη στην τέταρτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη του, το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβηκε στο 12-6 και έριξε στο 6-12 τους γηπεδούχους, που γνώρισαν την ήττα σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος. Μάλιστα, με το θετικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, η Ένωση συμπλήρωσε επτά νίκες σε οκτώ παιχνίδια με τον Κόροιβο. Πλέον μπορεί να συγκεντρωθεί στον επαναληπτικό της φάσης των “16” του Basketball Champions League με τη Νίμπουρκ, που πήρε τη νίκη με διαφορά δέκα πόντων στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, στο ΟΑΚΑ.

Στα αποδυτήρια ο Λαρεντζάκης
Πρόωρα ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην Αμαλιάδα ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο 65άχρονος Σάκοτα τον έστειλε στα αποδυτήρια έπειτα από δύο σερί λάθη του στο τρίτο 10άλεπτο. Γενικότερα, η ΑΕΚ προβλημάτισε με την παρουσία της, αλλά ο 24άχρονος γκαρντ ήταν εκείνος που την… πλήρωσε σε πρώτο βαθμό. Πρόλαβε, πάντως, πέντε πόντους σε 9:59, με τους οποίους συμπλήρωσε 989 στο επαγγελματικό πρωτάθλημα.

Εξέλιξη Αγώνα
Το σαββατιάτικο ματς (10/3) αποδείχθηκε συναρπαστικό και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν +6 στην πρώτη και στη δεύτερη περίοδο, ενώ στην τρίτη ξέφυγαν με 45-35. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 21-5 για την ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάνι Χάρις, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” δεν κράτησαν το διαμορφωμένο +6.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλάκις στην τελευταία περίοδο, αλλά οι παίκτες της Ένωσης, συγκεκριμένα οι Κέβιν Πάντερ και Μάικ Γκριν έκριναν σε σημαντικότατο βαθμό τον νικητή του παιχνιδιού με clutch τρίποντα στο τελευταίο λεπτό. Οι τάσεις… αυτοχειρίας της ΑΕΚ με άστοχες βολές και λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν συνδυάστηκαν με αρνητικό αποτέλεσμα, επειδή με αποτελεσματική άμυνα δεν επέτρεψαν στον Κόροιβο να σουτάρει στην τελευταία επίθεσή του.

Παίκτης-Κλειδί
O 28άχρονος Χάρις ολοκλήρωσε το αγώνα με 18 πόντους, όσους πέτυχε και ο Ντούσαν Σάκοτα. Ο μεν οδήγησε τον “δικέφαλο” στο ξέσπασμα του τρίτου 10άλεπτου, αλλά ο αρχηγός της ΑΕΚ πέτυχε έξι πόντους στο δεύτερο μισό της τελευταίας περιόδου, οπότε ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης στη δύσκολη νίκη.

Πού κρίθηκε;
Οι “κιτρινόμαυροι” δυσκολεύτηκαν να περιορίσουν τους Σακίλ Χάινς, Μάρκους Πόζλι, Τζαχί Κάρσον και Κουέντον ΝτεΚόζι. Όλοι ξεπέρασαν τους δέκα πόντους το Σάββατο. Ωστόσο, η άμυνα των φιλοξενούμενων κατάφερε να περιορίσει τον Κόροιβο σε 3/14 τρίποντα. Ποσοστό 21% σε σουτ τριών πόντων δεν συνδυάζεται τόσο συχνά με θετικό αποτέλεσμα.

Αγωνία για Χάντερ
Εκτός έμεινε ο Βινς Χάντερ, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στη γάμπα. Μάλιστα είναι αμφίβολη η συμμετοχή του 23άχρονου Αμερικανού σέντερ στο παιχνίδι με τη Νίμπουργκ, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (14/3, 19:30, Novasports 2) στην Τσεχία. Από τον σύλλογο της Αμαλιάδας απουσίασε ο Τάσος Αντωνάκης.

Ο έλεγχος του Σκουλίδα
Ο Διονύσης Σκουλίδας βρέθηκε απέναντι στην ομάδα, στην οποία ανήκει. Αγωνίστηκε για 13:16 και σημείωσε δύο πόντους, με τους οποίους διαμόρφωσε το 34-31 του πρώτου ημιχρόνου. Συνολικά ως παίκτης του Ντίνου Καλαμπάκου έχει μέσους όρους 4 πόντων, 2 ριμπάουντ και 1,2 ασίστ ανά συμμετοχή.

Δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Μαγκλογιάννης και Χαλαμπαλάκης.

Στη συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε το παιχνίδι, ο κόουτς της ΑΕΚ είπε: “ Συγχαρητήρια για τη νίκη της ομάδας μου και συγχαρητήρια και στον Κόροιβο, ήταν πολύ ανταγωνιστικός και άξιζε τη νίκη. Βέβαια, είναι και θέμα τύχης. Εμείς συνεχίζουμε, είχαμε μια δουλειά να κάνουμε, να κερδίσουμε και αυτό σκεφτόμασταν. Προσπάθησα σε αυτό το παιχνίδι να προσέχω και τις συμμετοχές γιατί είναι διαφορετικά να παίζεις στην Ευρώπη και διαφορετικά στην Ελλάδα, εκτός εάν παίζεις με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Ο Κόροιβος βέβαια είναι μία ομάδα που προσπαθεί να δημιουργεί αιφνιδιασμούς και ιδιαίτερα αυτό έκανε στο πρώτο ημίχρονο και μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Εύχομαι καλή συνέχεια”.

Από την πλευρά του, ο 53άχρονος Καλαμπάκος ανέφερε: “Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη και για το κύπελλο που πήρε. Σε εμάς η σημερινή ημέρα άφησε μία πικρή γεύση και πολύ στενάχωρη, γιατί πιστεύαμε μέχρι το τέλος ότι θα μπορούσαμε να τα καταφέρουμε. Για ένα παιχνίδι που κρίνεται στα σουτ δεν έχεις πάρα πολλά να πεις, αν έχεις κάτι να πεις είναι για την ανικανότητά μας να βάλουμε τις βολές, χάσαμε πολλές βολές και την συγκέντρωσή μας στο τέλος να βάλουμε ένα καλάθι.

Επίσης πιστεύω το κόψιμο του Χάινς στο τελευταίο λεπτό δεν ήταν φάουλ, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει. Σε ότι αφορά εμάς πρέπει να προσέξουμε και να διορθώσουμε τις λεπτομέρειές μας. Νομίζω η αχίλλειος πτέρνα αυτού του παιχνιδιού, σε μία ομάδα που η προσέγγισή της τακτικά νομίζω ήταν πάρα πολύ καλή, ήμασταν για πολλή χρονικό διάστημα μπροστά, βέβαια δεν είμαστε ομάδα της ποιότητας της ΑΕΚ πρέπει να είσαι πολύ τυχερός και αρκετά προσεκτικός, τεράστια η στεναχώρια που τραβάμε γιατί νομίζουμε ότι το χάσαμε μέσα από τα χέρια μας και αυτό γιατί χάναμε τη μία βολή μετά την άλλη και αυτό δεν μας έφερε ένα καλάθι που θέλαμε για να περάσουμε.

Με κρύα καρδιά αύριο πρέπει να λέμε ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των παιδιών και την εικόνα που είχαμε, δυστυχώς για εμάς δεν το καταφέραμε που ξέρουν όλοι πόσο ανάγκη έχουμε για μία νίκη. Την κυνηγάμε λυσσαλέα και θα την κυνηγάμε λυσσαλέα και σήμερα χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία. Να ευχαριστήσω και το Stoiximan και τον ΕΣΑΚΕ, γιατί σήμερα είχαμε γιορτή εδώ, είχαμε το BASKET Αγάπης και νομίζω ότι πήγε πολύ καλά, τα καλάθια αγάπης είναι τεράστια βοήθεια αυτή την εποχή στην κοινωνία”.