Λαύριο: ”Πέρασε” από τη Ρόδο και συνεχίζει ακάθεκτο!

2018-03-10T17:27:15+00:00 2018-03-10T17:33:52+00:00.

10/Mar/18 17:27

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Κολοσσός Ρόδου και Λαύριο προσέφεραν ένα ωραίο ντέρμπι, για την 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, με τους φιλεξενούμενους να είναι εντυπωσιακοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνουν τη νίκη με 77-71!

Ένα από τα αμφίρροπα ματς της 18ης αγωνιστικής της Stoximan.gr Basket League, ήταν αυτό της Ρόδου. Ο Κολοσσός του 9-8 υποδέχθηκε το Λαύριο του 11-6 και αναμενόταν μία μεγάλη ”μάχη”. Κάτι που έγινε πράξη, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν στο τέλος γιατί είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος και με το τελικό 77-71 πήραν τη 12η φετινή νίκη τους!

Η εξέλιξη: Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεκίνησε ”ζεστά” τον αγώνα, με το Λαύριο να έχει προβάδισμα με 1-4. Γρήγορα, το σκορ έγινε 8-4 και έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το προβάδισμα από τα χέρια τους. Η ομάδα-έκληξη του πρωταθλήματος δεν είχε σκοράρει από την γραμμή του τριπόντου για σχεδόν 14 λεπτά, στοιχείο που βοήθησε τον Κολοσσό να έχει τον έλεγχο του ματς.

”Κλειδί” για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη οι 18 πόντοι στην ρακέτα του Λαυρίου, με τον Μάρβιν Τζόουνς να κάνει θραύση! Η διαφορά δεν ξέφυγε και θα μπορούσε να λήξει το ημίχρονο με μόλις 3 πόντους διαφορά, αν ο Γιώργος Τσαλμπούρης δεν έβαζε ένα εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο με το ένα χέρι! 36-30 στην ανάπαυλα.

Κολοσσός για 30 λεπτά, Λαύριο για 10!

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ντόρον Λαμπ και Τόνι Μέιερ πήραν στις πλάτες του το Λαύριο, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο -1, όμως ο Κολοσσός είχε τις λύσεις και κατάφερε να μείνει σε θέση πρωτοπόρου. Παρόλα αυτά, το ματς ήταν ντέρμπι και έτσι φαινόταν πως θα είναι μέχρι τέλους.

Με την λήξη να είναι 10 λεπτά μακριά, αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν πιο σκληρές άμυνες, με αποτέλεσμα πολλά φάουλ και ελεύθερες βολές. Ο Λαμπ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, όμως ο Τσαλμπούρης μπήκε για τα καλά στην επιθετική εξίσωση του Κολοσσού. Κάπου εκεί, το Λαύριο έδειξε γιατί είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Το 60-55 έγινε 62-68, σε ένα σημαντικό σερί με τον Μέιερ να ”εκτελεί” από τα 6,75μ. και τον Λαμπ να ακολουθεί!

Ο Κολοσσός έπαθε ένα μπλάκ άουτ στην επίθεση, οι ξένοι των φιλοξενούμενων έμοιαζαν ασταμάτητοι και το προβάδισμα που πήραν στο τελευτάιο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και καθοριστικό!

Πού κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο, το Λαύριο έκανε ένα 13-2 και σε ένα τόσο ”κλειστό” ματς, τέτοια σερί συνήθως δίνουν νίκες. Έτσι και εδώ, το Λαύριο πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά μετά την αρχή του ματς και πανηγύρισε στο φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Απίστευτα πράγματα από τον Τόνι Μέιερ. Ο παίκτης των νικητών είχε 20 πόντους, με 4/6 τρίποντα, την ώρα που όλο το Λαύριο είχε 5/16! Δίπλα του στα δύσκολα και ο Τόνι Μέιερ με 18 πόντους, ενώ ο Μακένζι Μουρ έφτασε ”αθόρυβα” το νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-30, 52-48, 71-77.