Μία σου και μία μου, καβάλα ξανά ο Παναθηναϊκός! (video)

2018-06-07T19:50:21+00:00 2018-06-07T21:02:39+00:00.

Lefteris Moutis

07/Jun/18 19:50

Ο Παναθηναϊκός άλωσε ξανά το ΣΕΦ (71-66) σε ένα ματς θρίλερ και πήρε και πάλι το προβάδισμα τίτλου στα χέρια του.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” έχασαν το αβαντάζ έδρας στο ΟΑΚΑ, αλλά κατάφεραν να είναι και πάλι αυτοί αφεντικό της σειράς κερδίζοντας για άλλη μια χρονιά στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων σε μεγάλο μέρος του αγώνα, προσπάθησε να επσιτρέψει στο ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά ήταν πια αργά… Έντονες διαμαρτυρίες των Πειραιωτών για τις δυο κερδισμένες βολές του Σίνγκλετον σε φάουλ που σφυρίχθηκε στα 21”.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το δεύτερο τελικό της Stoiximan.gr Basket League με πρωταγωνιστές τους Μάικ Τζέιμς (17 πόντοι) και Νικ Καλάθη (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Ματ Λοτζέσκι (12π.) στο πρώτο ημίχρονο.

Αβαντάζ ΠΑΟ από το ποστ

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε να διαφοροποιήσει πλήρως την τακτική του σε σχέση με τον πρώτο τελικό και να χτυπήσει τον Ολυμπιακό με τους Λοτζέσκι και Ρίβερς σε ποστ επιθέσεις. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αποφάσισε και πάλι να αντιμετωπίσει τον Καλάθη με ψηλότερο παίκτη, τον Παπανικολάου επιλέγοντας και πάλι άμυνα αλλαγών.

Το σχέδιο των “πρασίνων” απέδωσε εξαιρετικά με τον Καλάθη να είναι πολύ καλός σε ρόλο δημιουργού και τους Λοτζέσκι, Ρίβερς να αλλάζουν τις ισορροπίες από το ποστ αντιμετωπίζοντας τους κοντύτερους και πιο αδύναμους Ρόμπερτς και Σπανούλη. Ο πρώην “ερυθρόλευκος” Ματ Λοτζέσκι ήταν εξαιρετικός και εκτελεστικά φθάνοντας τους 12 πόντους στο 11′ με απόλυτη ευστοχία (5/5 σουτ), ενώ ο Ρίβερς ήταν αρκετά άστοχος!

Ο Καλάθης ήταν πολύ καλός δημιουργικά έχοντας 4 ασίστ από τις 6 συνολικά της ομάδας του, ενώ τιμώρησε και την επιλογή της άμυνας του Ολυμπιακού να του δώσει ελεύθερα τα σουτ από μακριά.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 10-0 (21-15, 7′) όταν βρήκε ρυθμό πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι χάρη στο για άλλη μια φορά πληθωρικό παιχνίδι του Κώστα Παπανικολάου. Ο “Παπ” έβγαλε και πάλι τεράστια αποθέματα ενέργειας στο παρκέ, ήταν πολύ καλός επιθετικά τελειώνοντας φάσεις με διεισδύσεις. Σημαντική ήταν στο ξεκίνημα και η συνεισφορά του Ρόμπερτς που βοήθησε εκτελεστικά.

Προβάδισμα Ολυμπιακού

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ρυθμό στο παιχνίδι τους μόλις βγήκε από το παρκέ ο Καλάθης, καθώς ήταν απειλητικοί μόνο με φάσεις από το ποστ και τον Λοτζέσκι. Ο Ογκουστ δεν μπορούσε να περιορίσει τις διεισδύσεις του Σπανούλη και έτσι έδωσε τη δυνατότητα στον αρχηγό του Ολυμπιακού να τον κερδίσει σε δυο συνεχόμενες φάσεις και να γίνει παραγωγικός και σκοράροντας και δημιουργώντας.

Ο Παπαπέτρου προσέφερε πολύτιμες βοήθειες και με 8-0 σερί στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Πειραιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (35-32, 13′), αλλά δεν κατάφεραν έπειτα να το διευρύνουν. Ο Καλάθης επέστρεψε στο παρκέ, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει μικρό αβαντάζ σε μια περίοδο του αγώνα που ο ρυθμός και η παραγωγικότητα είχε πέσει αρκετά.

Κακό μπάσκετ και ένας εναντίον ενός του Τζέιμς

Η παραγωγικότητα έπεσε κατακόρυφα όμως, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν οι δυο ομάδες τα… έσπασαν! Ο Ολυμπιακός σκόραρε για πρώτη φορά μετά από έξι λεπτά έχοντας μέχρι τότε 0/9 σουτ και 2 λάθη, ενώ στο ίδιο διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 2/7 σουτ και 1 λάθος.

Το “ρόδι” για τους “ερυθρόλευκους” έσπασε ο Βασίλης Σπανούλης στο 26′ και μέχρι το τέλος της περιόδου πέτυχε ξανά εντός παιδιάς καλάθι μόνο ο Παπαπέτρου (50-49). Μέχρι τότε, οι “πράσινοι” έπαιρναν σκορ από τον Γκιστ μετά από δημιουργίες του Καλάθη, αλλά στη συνέχεια επικράτησε ο… νόμος του Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός γκαρντ επέμεινε σε φάσεις ένας εναντίον εντός χτυπώντας κυρίως τον ΜακΛιν, ο οποίος δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει στην άμυνα.  Ο Τζέιμς πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους και οδήγησε το “τριφύλλι” σε ένα σερί 11-0 ανεβάζοντας το προβάδισμα στο +10 (50-60, 32′) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η διαφορά έφθασε στο +13 (52-65, 33′) με τον Καλάθη να φθάνει τους 18 πόντους και τις 6 ασίστ επιστρέφοντας στις εξαιρετικές εμφανίσεις.

Θρίλερ μέχρι τέλους

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πολύ κακός επιθετικά μένοντας χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για επτά λεπτά μέχρι να πετύχει τρίποντο ο Μπόμπι Μπράουν να ευστοχήσει σε τρίποντο στο πρώτο λεπτό συμμετοχής του στους τελικούς (55-65, 35′). Σεφτέ στα εντός παιδιάς καλάθια στους τελικούς έκανε ο Πρίντεζης αμέσως μετά πετυχαίνοντας έξι σερί πόντους (61-67, 37′) στην ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός “κόλλησε” επιθετικά και ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το ματς στην κόψη του ξυραφιού. Οι “πράσινοι” πέτυχαν μόλις 2/2 βολές με τον Τζέιμς από το 35′ και μετά και οι Πειραιώτες έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-2, μείωσαν σε 66-69, 46” πριν το τέλος έχοντας μάλιστα χάσει τρεις βολές στο τελευταίο τρίλεπτο.

Στα 21” ο Σίνγκλετον κέρδισε φάουλ σε διεκδίκηση του ριμπάουντ σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα οι γηπεδούχοι. Ευστόχησε στη μια βολή και με το σκορ στο 66-70, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Οι “πράσινοι” πήραν σπουδαίο “διπλό” και πλέον έχουν και πάλι το προβάδισμα τίτλου στα χέρια τους!