Ισπανία – Ελλάδα: Ήττα χωρίς Γιάννη για την Εθνική στη Μαδρίτη (videos)

2022-08-11T21:37:38+00:00 2022-08-11T22:25:33+00:00.

11/Aug/22 21:37

Η Εθνική μας Ομάδα χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο γνώρισε την πρώτη της φιλική ήττα στη Μαδρίτη από την Ισπανία με 87-80 και πλέον επικεντρώνεται στο τουρνουά “Ακρόπολις” στο ΟΑΚΑ (17-19/8).

Του Βαγγέλη Ιωάννου/ info@eurohoops.net

Έχοντας καλά και κακά διαστήματα στο παιχνίδι της και την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο η Εθνική μας Ομάδα λίγες μέρες μετά τη νίκη επί της Ισπανίας στο ΟΑΚΑ ηττήθηκε στη Μαδρίτη με 87-80.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κατάφεραν δύο-τρεις φορές στο ματς να επιστρέψουν από διψήφιες διαφορές και να προηγηθούν προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι καλοί Αγραβάνης (24 πόντους, 4 ριμπάουντ) και Καλάθης (8 πόντους, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ) δεν ήταν αρκετοί για να έρθει το 2/2 στα φιλικά με τις βολές (15/25) και πάλι να αποτελούν “αχίλλειο πτέρνα”.

Πλέον η “επίσημη αγαπημένη” επικεντρώνεται στο τουρνουά “Ακρόπολις” το τριήμερο 17-19 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ όπου θα αντιμετωπίσει Τουρκία, Γεωργία και Πολωνία.

Θέματα στην άμυνα για Εθνική και -5 στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το φιλική η Εθνική μας και με τους Αγραβάνη και Κώστα Αντετοκούνμπο να έχουν μαζί 8 πόντους προηγήθηκε με 13-8 (στο 6′). Ο Ρούντι με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 17-14 (στο 8′), ενώ ο Χουάντσο με νέο τρίποντο ισοφάρισε 17-17. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-21 για τους γηπεδούχους με την Ελλάδα να πληρώνει τα 4 λάθη της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ισπανία ξεκίνησε με ρεκόρ 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (29-21 στο 12′), αφού οι διεθνείς μας δεν έδειχναν καθόλου καλή εικόνα και στις δύο πλευρές. Με τους Παπαπέτρου και Ντόρσεϊ να σκοράρουν η Εθνική μείωσε σε 34-30 (στο 14′) παρότι είχε αρκετά θέματα στη ρακέτα.

Και πάλι οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έχασαν το μυαλό τους και με επιμέρους σκορ 11-2 η διαφορά πήγε στους 13 (45-32 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ελληνικό σερί 8-0 και σκορ 45-40.

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο τέλος η Εθνική

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα στη Μαδρίτη ξεκίνησε με την Εθνική να επεκτείνει το σερί της στο 15-0 και να προηγείται ξανά μετά την πρώτη περίοδο με 47-45 (στο 23′). Οι Ισπανοί απάντησαν με τον Μπράουν και τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ και με επιμέρους σκορ 12-4 πέρασαν μπροστά με 57-51 στο 25ο λεπτό.

Το ελληνικό rotation είχε ανοίξει για τα καλά και οι Ισπανοί προηγήθηκαν και πάλι με +12 (65-53 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εθνική μας πίσω με 67-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς έχοντας και μία ισχυρή διψήφια διαφορά με 75-63 (στο 33′). Τρία λεπτά πριν το τέλος η Εθνική μας μείωσε σε 79-71 με τον Αγραβάνη να φτάνει τους 14 πόντους και καλούνταν σε μία μεγάλη φιλική ανατροπή. Στο 38′ ο Πραντίγια έκανε το 83-73 και στο φινάλε η “επίσημη αγαπημένη” γνώρισε τη φιλική ήττα με 87-80.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βίλι Ερνανγκόμεθ ήταν εξαιρετικός και έκανε τη διαφορά στη ρακέτα με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-40, 67-61, 87-80.

Ισπανία: Μπράουν 8, Πραντίγια 12, Ρούντι 6, Λόπεζ-Αροστέγκι, Φερνάντεθ 6, Μπριθουέλα 5, Σάιθ 7, Βίλι Ερνανγκόμεθ 23, Γιουλ 6, Νούνιεθ, Γκιέρα 4, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 10, Πάρα

Ελλάδα: Ντόρσεϊ 9, Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 5, Αγραβάνης 24, Καλάθης 8, Καλαϊτζάκης, Μποχωρίδης 5, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 8, Κουζέλογλου, Κώστας Αντετοκούνμπο 6, Κασελάκης 5, Θανάσης Αντετοκούνμπο 1