H Aργεντινή “σόκαρε” στην εκπνοή τη Βενεζουέλα, άστοχος ο Βιλντόζα (Video)

2023-08-02T07:10:00+00:00 2023-08-02T12:40:51+00:00.

02/Aug/23 07:10

vildoza

Η Αργεντινή νίκησε με 66-65 τη Βενεζουέλα σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο Αλικάντε, χάρη σε ένα σπουδαίο τρίποντο του Λούσιο Ρεντίβο στην εκπνοή του αγώνα!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για το Προ-Προολυμπιακό τουρνουά που θα γίνει στην Αργεντινή μεταξύ 14-20 Αυγούστου.

Ο Ρεντίβο – 9π. με 3.5 τρίποντα στο τέταρτο 12λεπτο- πήρε την μπάλα από την επαναφορά του Καμπάτσο (12π., 7ασ.) κι από τη γωνία “εκτέλεσε” τη Βενεζουέλα, η οποία είχε τον έλεγχο στο τέλος του αγώνα (63-60, 65-63), αλλά έπεσε με 65-66. Θυμίζουμε πως η Βενεζουέλα θα αγωνιστεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο από το οποίο η ασημένια του 2019, Αργεντινή, αποκλείστηκε.

Ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού, Λούκα Βιλντόζα, έπαιξε 24 λεπτά και μέτρησε 10 πόντους αλλά με 10/10 βολές αφού ήταν άστοχος εντός πεδιάς (0/6 σουτ). Πρόσθεσε πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ για πέντε λάθη και τρία κλεψίματα.
Ο Χουάν Φερνάντεζ με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Πριτζιόνι.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-30, 45-45, 66-65