Μπακς: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ ο Γιάννης, τη νίκη οι ελλιπείς Μάβερικς (Video)

2021-10-16T07:02:32+00:00 2021-10-16T07:02:32+00:00.

16/Oct/21 07:02

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ, αλλά οι ελλιπείς Μάβερικς πήραν τη νίκη με 114-103 στο Μιλγουόκι, στο τελευταίο παιχνίδι προετοιμασίας των δύο ομάδων…

Ο MVP των περσινών τελικών, Γιάννης Αντετοκούνμπο, αγωνίστηκε μόλις 25 λεπτά, αλλά παρόλα αυτά πρόλαβε να πετύχει 26 πόντους και να μαζέψει 10 ριμπάουντ! Είχε μάλιστα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας με 9/11 σουτ εντός πεδιάς, από τα οποία τα 2/2 ήταν τρίποντα, ενώ είχε 6/9 βολές.

Πρόσθεσε δε, δύο ασίστ κι ένα κλέψιμο, ολοκληρώνοντας ένα γεμάτο παιχνίδι λίγο πριν την έναρξη της κανονικής περιόδου.

Οι Μάβερικς έπαιξαν χωρίς τους τρεις πρώτους σκόρερ τους, τον Λούκα Ντόντσιτς, τον Κρίσταπς Πορζίνγκις και τον Τιμ Χάρνταγουεϊ, ωστόσο όμως πήραν τη νίκη με 114-103, ολοκληρώνοντας την preseason αήττητοι με ρεκόρ 4-0. Απόντας ήταν για τους Μπακς ο Κρις Μίντλετον, αλλά κι ο Μπόμπι Πόρτις που δεν αγωνίστηκε καθόλου ως τώρα.

Πρώτος σκόρερ των Μάβερικς ήταν ο Τζέιλεν Μπράνσον με 17 πόντους. Με 13 και οκτώ ασίστ τέλειωσε το ματς ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε 18 λεπτά από τον κόουτς Μπουντενχόλζερ και πέτυχε τέσσερις πόντους (2/5 σουτ, 0/1 βολή), μοίρασε τρεις ασίστ και μάζεψε δύο ριμπάουντ, ενώ για μία ακόμα φορά έκανε ένα εντυπωσιακό μπλοκ.

Πέντε λεπτά πήρε κι ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που πρόλαβε να σκοράρει στη μοναδική του προσπάθεια για δύο πόντους και να κάνει επίσης ένα κλέψιμο.