O Γιάννης επέστρεψε κυριαρχικά, οι ελλιπείς Μπακς “πάτησαν” τους Νετς στο Μπρούκλιν (Video)

2022-01-08T07:22:26+00:00 2022-01-08T07:22:26+00:00.

08/Jan/22 07:22

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έλειψε από ένα παιχνίδι των Μπακς λόγω ίωσης. Επέστρεψε δυναμικά στον τόπο του… εγκλήματος, το Μπρούκλιν, εκεί όπου τα “Ελάφια” έκαναν το break στην ημιτελική σειρά της Ανατολής και με 4-3 πήραν την πρόκριση. Κι αυτή τη φορά νικητές έφυγαν…

Οι πρωταθλητές Μπακς “πάτησαν” με 121-109 τους Νετς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 31 πόντους και παρά τις σοβαρές τους ελλείψεις (Χόλιντεϊ, Γκρέισον Άλεν, ΝτιΒιντσέντζο, Χιλ, Λόπεζ) υποχρέωσαν τους Νετς στην πέμπτη εντός έδρας ήττα τους στη σειρά! Θυμίζουμε πως οι Νετς παίζουν στο Μπρούκλιν χωρίς τον Κάιρι Ίρβινγκ, όπως έγινε και τα ξημερώματα βεβαίως, δείχνοντας πως η απουσία αυτή μετράει πλέον σοβαρά εις βάρος τους.

Ο Γιάννης ήταν κυριαρχικός, είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας με 11/17 σουτ (2/5 τρίποντα και 7/10 βολές) και παρότι έπαιξε μόλις 27 λεπτά επειδή φορτώθηκε νωρίς με τρία φάουλ, ήταν αποδοτικός και στο δημιουργικό κομμάτι, αγγίζοντας το νταμπλ νταμπλ (9ασ., 7ρ.).

Είχε όμως και μεγάλη βοήθεια. Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 15 από τους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι Μπακς μετά το +11 του ημιχρόνου, απογείωσαν τη διαφορά στους 19! Δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο για να πάρουν τη νίκη κι απλά οι Νετς μείωσαν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο χωρίς να απειλήσουν.

Ακόμα καλύτερος ήταν ο Μπόμπι Πόρτις με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 25 συνολικά (12ρ.), δημιουργώντας με τους προαναφερόμενους συμπαίκτες του την “Big3” των πρωταθλητών ελλείψει του πολύ φορμαρισμένου Χόλιντεϊ (covid).

Οι Μπακς δεν είχαν στον πάγκο τους ούτε τον κόουτς Μπουντενχόλζερ, αλλά ο ασίσταντ Ντάρβιν Χαμ, έκανε τη δουλειά σωστά κι αποτελεσματικά.

Όσο για τους Νετς; Η 5η σερί ήττα στο γήπεδο τους μιλάει από μόνη της. Οι Μπακς μάλιστα τους έπιασαν στη 2η θέση της Ανατολής.
Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 29 πόντους (9ρ., 7ασ.), ενώ τόσα μέτρησε κι ο Τζέιμς Χάρντεν αλλά με μόλις 16 πόντους στο ενεργητικό του. Οι Νικ Κλάξτον και Καμ Τόμας έβαλαν από 14 πόντους για τους Νετς που ίσως … μπερδευτούν με το “μέσα-έξω” του Ίρβινγκ, ο οποίος στην επιστροφή του σε εκτός έδρας αγώνα (Ιντιάνα) πέτυχε 22 πόντους στο προηγούμενο ματς.