Σανς: Εύκολο 1-0 παρά τους… 45 του Λούκα Ντόντσιτς (Video)

2022-05-03T07:32:10+00:00 2022-05-03T07:32:10+00:00.

03/May/22 07:32

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν ασταμάτητος στο Game 1 των Μάβερικς κατά των Σανς στο Φοίνιξ. Αλλά όσους και να έβαζε, οι κορυφαίοι της κανονικής περιόδου είχαν τις απαντήσεις από πολλούς…

Ο ΝτιΆντρε Έιτον πέτυχε 25 πόντους, ο Ντέβιν Μπούκερ 23 κι ο Κρις Πολ 19 κι οι Σανς πήραν μία εύκολη νίκη με 121-114 επί των Μάβερικς, ανοίγοντας το σκορ στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά. Μην σας ξεγελάει το σκορ, η διαφορά μειώθηκε στην τέταρτη περίοδο, αφού η τρίτη έκλεισε με 98-81 και η επιστροφή ήταν σχεδόν αδύνατη για το Ντάλας.

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς δεν ήταν αρκετή για να κρατήσει ζωντανούς τους Μάβερικς στο παιχνίδι.
Ο “Λούκα Μάτζικ” πέτυχε 45 πόντους (!) με 15/30 σουτ (4/11τριπ.) ενώ άγγιξε το τριπλ νταμπλ καθώς κατέβασε 12 ριμπάουντ και μοίρασε οκτώ ασίστ σε 44 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ. Ό,τι και να έκανε όμως δεν είχε αντίκρισμα απέναντι στους πληρέστερους Σανς.

Αυτή τη φορά δεν πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Τζέιλεν Μπράνσον – τον πρωταγωνιστή της πρόκρισης επί των Τζαζ– που έμεινε στους 13 πόντους, ενώ έπαιξε 31 λεπτά φορτωμένος με τέσσερα φάουλ.

Οι Σανς προηγήθηκαν με 35-25 στην πρώτη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 13. Δεν σταμάτησαν εκεί όμως. Συνέχισαν την αύξηση της διαφοράς φτάνοντας στους 17 στο τέλος της τρίτης περιόδου, πριν τελικά κατεβάσουν ταχύτητα κι αφήσουν τον Ντόντσιτς να περιορίσει την έκταση του σκορ.

Ο Μπούκερ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 23 πόντους, εννιά ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ. Οι Σανς πήραν πόντους κι από τον Καμ Τζόνσον που σταμάτησε στους 17, ενώ στους 13 έμεινε ο Μίκαλ Μπρίτζες. Διψήφιος ήταν κι ο Τζέι Κράουντερ με 11.

Από τους Μάβερικς ξεχώρισε επίσης ο Μαξ Κλέμπερ με 19, έχοντας 5/8 τρίποντα. Τραβήχτηκε μακριά από τον Έιτον όπως έκανε με τον Γκομπέρ με επιτυχία.