Σέλτικς: Πλήρωσαν τους Μπακς με το… ακριβώς ίδιο νόμισμα (Video)

2022-05-04T07:20:36+00:00 2022-05-04T07:20:36+00:00.

04/May/22 07:20

Οι Μπακς κέρδισαν στο Game 1 με την άμυνα να “σπάει κόκαλα”. Οι Σέλτικς ανταπέδωσαν στο δεύτερο παιχνίδι της Βοστόνης, πληρώνοντας τους πρωταθλητές με το ακριβώς ίδιο νόμισμα…

Η άμυνα κουβάλησε τους Σέλτικς ως εδώ και αυτή ήταν μαζί με τον υπέροχο Τζέιλεν Μπράουν τους οδήγησε στο επιβλητικό 109-86, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1, που πάει τώρα στο Μιλγουόκι με το αβαντάζ έδρας να ανήκει στους Μπακς πλέον.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε μεν 28 πόντους – περισσότερους από το πρώτο ματς- αλλά οι περισσότεροι μπήκαν όταν η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και στο +20, με την άμυνα των Σέλτικς (κυρίως του Γκραντ Ουίλιαμς) να τον υποχρεώνει σε αρκετά άστοχα σουτ (11/27, 5/9 βολές). Πλησίασε το τριπλ νταμπλ με εννιά ριμπάουντ κι επτά ασίστ, αλλά ήταν φανερό αυτή τη φορά πως έλειπε ο Κρις Μίντλετον για να βοηθήσει την κατάσταση.

Αντίθετα ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 30 πόντους- τους 25 στο πρώτο ημίχρονο όταν οι Σέλτικς προηγήθηκαν με τον ίδιο αριθμό πόντων- και νόμιζες πως δεν θα … αστοχήσει ποτέ.

Ξεκίνησε το ματς με 5/5 τρίποντα και 9/10 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας το τελικά με 30 πόντους και 11/18 εντός πεδιάς. Είχε κάνει όλη τη δουλειά νωρίς και το ματς κρίθηκε εκεί.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 19 και οκτώ ασίστ, ενώ σημαντικότατη δουλειά έκανε και στην επίθεση ο Γκραντ Ουίλιαμς με 21 πόντους, έχοντας 6/9 τρίποντα.

Οι Σέλτικς που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία, Μάρκους Σμαρτ, ευστόχησαν σε 20 τρίποντα (σε 43 προσπάθειες, ποσοστό 46%) πετυχαίνοντας ρεκόρ ιστορίας τους στα πλέι οφς, ενώ οι Μπακς έβαλαν μόλις τρία (στα 18!) , τα οποία ήταν τα λιγότερα στις τελευταίες 15 postseason για αυτούς! Έτσι εξηγείται και το φτωχό 86 στο ενεργητικό τους. Γιάννης, Χόλιντεϊ και Κόνατον πέτυχαν τα μοναδικά τρίποντα των πρωταθλητών.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 19 και επτά ασίστ, ο Μπόμπι Πόρτις είχε 13 και οκτώ ριμπάουντ κι άλλους τόσους έβαλε ο Πατ Κόνατον.

Ένα δίλεπτο συμμετοχής είχε κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο χωρίς να σκοράρει.