Μπακς – Σέλτικς: Ο ΜΥΘΙΚΟΣ Γιάννης υπέγραψε το 2-1! (videos)

2022-05-08T00:23:57+00:00 2022-05-08T00:37:25+00:00.

08/May/22 00:23

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν τρομερός για μία ακόμα φορά και με τη βοήθεια του Χόλιντεϊ οδήγησαν τους Μπακς στο 2-1 επί των Σέλτικς με 103-101 σε ένα εκπληκτικό Game 3 στο Μιλγουόκι!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι Μιλγουόκι Μπακς σε ένα σπουδαίο “θρίλερ” στο Fiserv Forum το οποίο κρίθηκε στην τελευταία φάση κέρδισαν με 103-101 τους Μπόστονν Σέλτικς και πλέον προηγούνται στη σειρά των Ημιτελικών της Ανατολής με 2-1 προστατεύοντας την έδρα τους στο πρώτο ματς.

Τα “ελάφια” που προηγήθηκαν με +13 στην τρίτη περίοδο και με 97-90 3′ πριν το τέλος, είδαν τον Χόρφορντ και τον Μπράουν να βάζουν μπροστά τους Σέλτικς με 100-99 στο 1:45, όμως ο Γιάννης με καλάθι στα 45” και με τρομερή άμυνα στον Μπράουν έκανε το 101-100. Ο Χόλιντεϊ με καλάθι στα 11” το 103-100, ενώ ο Σμαρτ στα 4,5” κέρδισε βολές οι οποίες φαίνεται να είναι σε σουτ τριών πόντων και όχι σε δύο και μείωσε αρχικά σε 103-101, ενώ στη δεύτερη που αστόχησε επίτηδες ο Χόρφορντ ισοφάρισε μετά από τριπλό επιθετικό ριμπάουντ, αλλά εκτός χρόνου!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπου ήταν τρομερός ξανά με 42 πόντους (16/30 σουτ), 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Χόλιντεϊ με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Από τους “κέλτες” που είχαν σε κακή βραδιά τον Τέιτουμ (10 πόντους με 4/19 σουτ) ξεχώρισαν ο Μπράουν με 27 πόντους (16 στην τέταρτη περίοδο), 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Χόρφορντ με 22 πόντους (4/6 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 μπλοκ.

Πλέον η σειρά με το 2-1 υπέρ των Μπακς συνεχίζεται τα ξημερώματα της Δευτέρας (10/5, 02:00) ξανά στο Μιλγουόκι σε ένα ματς καθοριστικό και για τις δύο ομάδες.