Μπακς: Επική απόδραση από τη Βοστόνη με ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ Γιάννη κι ανατροπή στο φινάλε με Χόλιντεϊ-Πόρτις! (Video)

2022-05-12T07:14:22+00:00 2022-05-12T07:14:22+00:00.

12/May/22 07:14

Τι είδαν τα ματάκια μας πάλι στη Βοστόνη; Τι ματς ήταν αυτό;

Οι Μπακς έκαναν επική απόδραση με 110-107 από τη Βοστόνη και πήραν προβάδισμα πρόκρισης με 3-2, ανατρέποντας στο τελευταίο δίλεπτο διαφορά έξι πόντων και 14 (93-79) από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ματωμένο στο πρόσωπο, να κάνει ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Χρειάστηκαν όμως … πέντε clutch στιγμές στα τελευταία δύο λεπτά, κυρίως από τον Τζρου Χόλιντεϊ για να πάρουν ακόμα ένα break και να περιμένουν τους Σέλτικς στη Βοστόνη για το αγαπημένο σκορ 4-2 των πρωταθλητών!

Οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 105-99, αλλά ακολούθησε τρίποντο του Γιάννη που είχε 2/5 και 40 πόντους συνολικά!

Η άμυνα των Μπακς ενεργοποιήθηκε και στην επόμενη φάση, με τον Χόλιντεϊ να “εκτελεί” για τρεις (4/7), 42” πριν το δραματικό φινάλε, αλλά ο Τέιτουμ έβαλε μπροστά τους Σέλτικς εκ νέου, με 2/2 εύστοχες βολές.

Ο ματωμένος Γιάννης (τον χτύπησε κατά λάθος ο συμπαίκτης του, Πατ Κόνατον) κέρδισε φάουλ αλλά έβαλε την πρώτη από τις δύο βολές (6/10 είχε), 15” πριν το τέλος. Εκεί όμως ως από μηχανής Θεός εμφανίστηκε ο Μπόμπι Πόρτις, πήρε το έβδομο επιθετικό του ριμπάουντ- 15 στο σύνολο- και με κοντινό σουτ έγραψε το 108-107.

Στα τελευταία 11” ήρθε η ώρα του Τζρου Χόλιντεϊ να δείξει στον “αμυντικό της χρονιάς”, Μάρκους Σμαρτ, τι… εστί άμυνα.
Ο Χόλιντεϊ μπλόκαρε στα ίσια τον πόιντ γκαρντ των Σέλτικς και στη συνέχεια ο Πατ Κόνατον έβαλε 2/2 βολές. Οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μία ευκαιρία, ο Σμαρτ κατέβασε την μπάλα για να προλάβει κι εκεί εμφανίστηκε πάλι ο Χόλιντεϊ για να κάνει το μοναδικό του κλέψιμο στο παιχνίδι και να σφραγίσει την επική νίκη.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 40 πόντους και 11 ριμπάουντ με 16/27 σουτ, τρεις ασίστ κι από ένα κλέψιμο και μπλοκ σε 40 συγκλονιστικά λεπτά εμφάνισης. Κάπως έτσι… διέγραψε και τα επτά λάθη στα οποία υπέπεσε.
Ο Χόλιντεϊ πρόσθεσε 24 με 9/24 σουτ αλλά 4/7 τρίποντα κι οκτώ ασίστ, συν τις “clutch” άμυνες που έδωσαν τη νίκη.

Ο Πόρτις είχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ κι ο Πατ Κόνατον συνέβαλλε στη νίκη με 13 (3/5τριπ.) και τις βολές που έκαναν το +3.
Οι Μπακς κερδίζουν ως τώρα στη σειρά τα μονά παιχνίδια (1, 3, 5) κι οι Σέλτικς τα ζυγά, οπότε… ήρθε η σειρά τους; Ή οι πρωταθλητές θα “καθαρίσουν” την μπουγάδα για τον back to back τελικό στην περιφέρεια και τρίτο σε τέσσερα χρόνια;

Ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 34 πόντους (12/29 σουτ) κι ο Τζέιλεν Μπράουν 26 για τους Σέλτικς που δέχτηκαν δεύτερο break στη σειρά.

Ο Σμαρτ πρόσθεσε 15 κι ο Τάις 11 με 5/5 σουτ. Ο Χόρφορντ έμεινε αυτή τη φορά στους οκτώ πόντους μετά τους 30 που πέτυχε στο Μιλγουόκι στο Game 4.