Ο Τζίμι Μπάτλερ οδήγησε ξανά τους Χιτ στους τελικούς της Ανατολής! (Video)

2022-05-13T07:17:52+00:00 2022-05-13T07:17:52+00:00.

13/May/22 07:17

Το 2019 οι Σίξερς αποφάσισαν να μην κυνηγήσουν την παραμονή του Τζίμι Μπάτλερ που βρέθηκε στο Μαϊάμι ως ηγέτης. Το αποτέλεσμα; Δύο τελικοί σε τρία χρόνια για τους Χιτ!

Ο Τζίμι Μπάτλερ κυριάρχησε με 32 πόντους και στο Game 6, οδηγώντας τους Χιτ σε εύκολη νίκη με 99-90 επί των Σίξερς στη Φιλαδέλφεια– στο πρώτο και μοναδικό break της σειράς- και περιμένουν τώρα τους πρωταθλητές Μπακς ή τους Σέλτικς στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας.

Ακόμα και τώρα πολλοί απορούν γιατί οι Σίξερς δεν τον κράτησαν, προεξέχοντος του Τζοέλ Εμπίντ με τον οποίο ο Μπάτλερ αγκαλιάστηκε μετά τον αγώνα και του είπε πόσο περήφανος ήταν που έπαιξε τραυματίας (κάταγμα στο πρόσωπο): “Θα μπορούσαμε να είμαστε συμπαίκτες ακόμα”, σχολίασε πικραμένος ο Τζοέλ Εμπίντ που τέλειωσε το ματς με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς (αλλά με 7/24 σουτ) παρά τα προβλήματα του.

Ο Μπάτλερ τέλειωσε τη σειρά με 27,5 πόντους και περιμένει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους πρωταθλητές Μπακς, εκτός αν οι Σέλτικς γυρίσουν το συγκεκριμένο ημιτελικό.

Πήρε τεράστια βοήθεια και πάλι από τον παίκτη-έκπληξη των Χιτ, τον Μαξ Στρους, ο οποίος έβαλε 20 πόντους με 4/10 τρίποντα, ενώ είχε επίσης 11 ριμπάουντ – πρώτος στην ομάδα του αν και γκαρντ- και πέντε ασίστ.

Το Νο1 της Ανατολής στην κανονική περίοδο έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, όταν ξέφυγε με 11 πόντους και επέκτεινε το χάντικαπ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης, οδηγώντας τους φανς των Σίξερς προς την έξοδο. Ο Μπάτλερ τους… αποχαιρέτησε μόλις πέτυχε ένα από τα τελευταία καλάθια του αγώνα.

Δώδεκα πόντους έβαλε ο Πι Τζέι Τάκερ- παίκτης κλειδί στην άμυνα όπως έκανε και πέρυσι με τους Μπακς – ενώ από 10 σημείωσαν οι Μπαμ Αντεμπάγιο και Τάιλερ Χίροου, ο καλύτερος “έκτος παίκτης της χρονιάς” στο ΝΒΑ.

Για ακόμα μία φορά απογοήτευσε ο Τζέιμς Χάρντεν μένοντας στους 11 πόντους σε 43 λεπτά αγώνα, παίρνοντας μόνο εννιά προσπάθειες. Οι εννιά ασίστ που μοίρασε δεν άλλαξαν τον αγώνα.
Μαζί με τον Εμπίντ έβαλε 20 πόντους κι ο Ταϊρίς Μάξεϊ, 15 πέτυχε ο Σέικ Μίλτον και 14 ο Τόμπι Χάρις.

Οι Σίξερς έχασαν πολύ νωρίς τον Ντάνι Γκριν με σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο.