Σέλτικς… η πιο καυτή ομάδα και πρωτοπόρος του ΝΒΑ παρά τον εντυπωσιακό Ποκουσέφσκι (Video)

2022-11-15T07:37:03+00:00 2022-11-15T07:37:03+00:00.

15/Nov/22 07:37

BOSTON, MA - NOVEMBER 14: Aleksej Pokusevski #17 of the Oklahoma City Thunder drives to the basket during the game against the Boston Celtics on November 14, 2022 at the TD Garden in Boston, Massachusetts. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Brian Babineau/NBAE via Getty Images)

Οι Σέλτικς τα βρήκαν… μπαστούνια από τους Θάντερ μέσα στη Βοστόνη, αλλά με 126-122 πήραν τη νίκη, έφτασαν στις επτά συνεχόμενες και ανέβηκαν στην 1η θέση της Ανατολής και του ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η ήττα των Μπακς από τους Χοκς και η νίκη των Σέλτικς με ανατροπή από το -15 επί των Θάντερ, έφερε τη Βοστόνη στο 11-3 και στην πρωτοπορία στο ΝΒΑ, αφήνοντας πίσω τους για λίγο (10-3) την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι Σέλτικς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 37-26 στην τελευταία περίοδο για να ανατρέψουν την κατάσταση απέναντι στον φοβερό και πάλι Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ που έβαλε 37 πόντους (8 ασίστ) – σε δεύτερο σερί ματς (μέσο όρο 32π.) – αλλά και τον Σάσα Ποκουσέφσκι που ήταν σαρωτικός με 16 πόντους πόντους, 14 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και άλλα τόσα μπλοκ!

Οι Θάντερ (ρεκόρ 6-8) είχαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους υπέρ τους στην τρίτη περίοδο αλλά δεν άντεξαν στην τελική αντεπίθεση των Σέλτικς στο δεύτερο μέρος με μπροστάρη τον Μάρκους Σμαρτ που πέτυχε 20 από τους 22 πόντους του σε αυτό το διάστημα, ενώ πρόσθεσε και οκτώ ασίστ.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς με 27 πόντους- κατέβασε και 10 ριμπάουντ- αλλά σούταρε με άσχημα ποσοστά ευστοχίας (9/23 σουτ, 1/9 τρίποντα), ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν τον ακολούθησε με 26. Ήταν επίσης άστοχος από μακριά με 0/5.
Ο Αλ Χόρφορντ πρόσθεσε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Ντέρικ Ουάιτ ερχόμενος από τον πάγκο σε 33 λεπτά.

Πολύ καλός ήταν για τους Θάντερ και ο Λου Ντορτ με 21 πόντους, ο Γκίντεϊ έβαλε 16 όπως και ο “Πόκου”, αλλά με επτά λάθη. Η Οκλαχόμα Σίτι έχασε την ευκαιρία να πετύχει τρίτη σερί νίκη, όλες μάλιστα στην Ανατολή αφού είχαν κερδίσει τα ματς με τους Ράπτορς και τους Νικς προηγουμένως.