ΝΒΑ: Οι Νάγκετς τρόμαξαν, αλλά νίκησαν τους Ράπτορς και… χωρίς τριπλ νταμπλ του Γιόκιτς (Video)

2023-03-07T07:36:59+00:00 2023-03-07T07:42:11+00:00.

07/Mar/23 07:36

nikola-jokic-denver-nuggets

Οι Νάγκετς … τρόμαξαν από τους Ράπτορς αλλά στο τελευταίο λεπτό πέτυχαν σερί 6-0 – μόνο με βολές- και πέτυχαν μία ακόμα νίκη στο γήπεδο τους και την τέταρτη στη σειρά συνολικά, κερδίζοντας ακόμα μεγαλύτερο έδαφος για την 1η θέση στη δυτική περιφέρεια…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ίσως, μάλιστα στο τέλος, να πάρουν και το συνολικό απόλυτο αβαντάζ έδρας, αφού βρίσκονται μισό παιχνίδι πίσω από τους Μπακς!

Αυτή τη φορά οι Νάγκετς δεν χρειάστηκαν ένα τριπλ νταμπλ από τον Γιόκιτς. Όχι ότι δεν το… άγγιξε με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ πέτυχε 24 πόντους με 5/10 εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα, ο Μάικλ Πόρτερ έβαλε 20 με 4/6 τρίποντα και ο Άαρον Γκόρντον πρόσθεσε 19 για τους πλουραλιστικούς Νάγκετς οι οποίοι τώρα έχουν εννιά σερί εντός έδρας νίκες και ρεκόρ 24-1 στα τελευταία 25 παιχνίδια τους στην Ball Arena και με 30-4 κατέχουν την καλύτερη επίδοση στο ΝΒΑ για γηπεδούχο ομάδα.

Οι Ράπτορς ήταν μπροστά με έξι πόντους 2:20 πριν το τέλος του αγώνα, αλλά οι Νάγκετς απάντησαν με επτά σερί πόντους μέσα σε ένα λεπτό!

Τα τελευταία 70 δευτερόλεπτα κρίθηκαν στη “γραμμή της φιλανθρωπίας”.

Ο ΒανΒλιτ έδωσε το τελευταίο προβάδισμα στους Ράπτορς, αλλά οι Νάγκετς απάντησαν με 6/6 βολές και με 35-25 στην τέταρτη περίοδο έκλεισαν νικηφόρα και αυτό το παιχνίδι.

Ο Φρεντ ΒανΒλιτ με 21 πόντους και 14 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Ράπτορς με τον Σιάκαμ να τον ακολουθεί με 19 και τον Τζέικομπ Ποέλτλ να προσθέτει 18 και εννιά ριμπάουντ.

Οι Ράπτορς βρίσκονται στην 9η θέση πολύ μακριά από την εξάδα που δίνει απευθείας εισιτήριο στα πλέι οφς της Ανατολής (πέντε παιχνίδια από τους Νετς) και έχουν διαφορά 2.5 αγώνων από τους 11ους Μπουλς, δείχνοντας πως έστω θα μπουν στο play-in τουρνουά της περιφέρειας τους.