2024-03-29T07:10:18+00:00 2024-03-29T07:17:29+00:00.

29/Mar/24 07:10

Giannis-Antetokounmpo-Zion-Williamson
Chris Graythen/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε “σκυλίσια” απέναντι στους Πέλικανς, αλλά η νίκη έγειρε με 107-100 υπέρ των γηπεδούχων.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στη Νέα Ορλεάνη νίκησε η ομάδα με το περισσότερο βάθος και τη μεγαλύτερη διάρκεια, παρά την εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που μέτρησε 35 πόντους και 14 ριμπάουντ με 15/20 δίποντα (5/11 βολές) σε 39 λεπτά, πετυχαίνοντας μάλιστα 20 συνεχόμενους πόντους σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο, προσπαθώντας να επαναφέρει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι Πέλικανς προηγήθηκαν με 16 πόντους στο ημίχρονο, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με συνεχόμενα καλάθια από διεισδύσεις ή μέσα στο ζωγραφιστό κόντρα πολλές φορές και στον Ζάιον Ουίλιαμσον, κατάφερε να φέρει τους Μπακς σε απόσταση τριών πόντων με το απίστευτο επιθετικό του κρεσέντο.

Οι Πέλικανς όμως αντέδρασαν και δεν άφησαν τους Μπακς να περάσουν μπροστά και χρειάστηκαν κάποια τρίποντα του Ντέιμιαν Λίλαρντ (20π., 3/6) και του Μαλίκ Μπίσλεϊ (20π., 6/11τριπ.) για να επανέλθει το ματς στους πέντε.

Ο Ζάιον όμως με 5/6 βολές στο τελευταίο τρίλεπτο κράτησε ζωντανή την ομάδα του και οι Πέλικανς πήραν μία ακόμα σημαντική νίκη χωρίς τον Μπράντον Ίνγκραμ στο ρόστερ τους (τραυματίας).

Χάρη σε αυτήν, μάλιστα, κράτησαν την 5η θέση στη δυτική περιφέρεια και απειλούν τους τέταρτους Κλίπερς για να “κλέψουν” το αβαντάζ της έδρας στο σχεδόν σίγουρο ζευγάρωμα τους στον πρώτο γύρο των πλέι οφς.

Ο Ζάιον μέτρησε 28 πόντους με 9/15 δίποντα και 10/16 βολές, αλλά έβαλε τις καθοριστικές στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του.

Οι Πέλικανς προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο βρίσκοντας σκορ από πολλούς παίκτες, παρότι συνολικά σούταραν με 40% και είχαν 8/32 τρίποντα.

Ο Σι Τζέι Μακόλουμ μέτρησε 25 κι έδωσε επτά ασίστ, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πρόσθεσε 17 και 10 ριμπάουντ για το πρώτο του νταμπλ νταμπλ στα τελευταία 11 ματς κι ο Τρέι Μέρφι είχε 15 και 11 “σκουπίδια”.

Οι Μπακς έχασαν δεύτερο σερί ματς αλλά παρόλα αυτά κράτησαν την 2η θέση στην ανατολική περιφέρεια, διατηρώντας μία διαφορά 1.5 παιχνιδιού από τους τρίτους Νικς.

Με εννιά ματς να απομένουν για τη λήξη της κανονικής περιόδου, φαίνεται ότι η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο θα κρατήσει το διπλό αβαντάζ της έδρας, δηλαδή για τον 1ο και τον 2ο γύρο των πλέι οφς της Ανατολής εφόσον φτάσουν ως εκεί.