NBA (πανόραμα): Ο Γιόκιτς “κατάπιε” του Τίμπεργουλφς, φοβερός Πόρτις έπαιξε και για Γιάννη

2024-04-11T07:22:00+00:00 2024-04-11T07:22:00+00:00.

11/Apr/24 07:22

Jokic-Gobert
Bart Young/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 41 πόντους και οδήγησε τους Νάγκετς σε μεγάλη νίκη με 116-107 επί των Τίμπεργουλφς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στο Ντένβερ ίσως να κρίθηκε το απόλυτο αβαντάζ της έδρας, με τους πρωταθλητές Νάγκετς να βρίσκονται πολύ κοντά σε back to back πρωτιά σε κανονική περίοδο!

Ο Νίκολα Γιόκιτς σάρωσε τους ψηλούς των “Λύκων”, Γκομπέρ και Ναζ Ριντ, μετρώντας 41 πόντους με 16/20 σουτ (!), 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ και έτσι οι Νάγκετς αποσπάστηκαν ένα παιχνίδι από τους αντιπάλους τους, αλλά κι από τους Θάντερ που νίκησαν εύκολα τους Σπερς.

Απομένουν δύο ματς για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος και έτσι είναι στο χέρι τους να πάρουν το αβαντάζ της έδρας ως το τέλος του δρόμου στα play offs της Δύσης.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ πρόσθεσε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ο Μάικλ Πόρτερ έβαλε 18.

Ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 25 πόντους μετά το ρεκόρ καριέρας (51) που σημείωσε την προηγούμενη νύχτα, ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 19 και ο Ρούντι Γκομπέρ έμεινε στους 13 (15 ριμπάουντ).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα χάσει το υπόλοιπο της κανονικής περιόδου, ωστόσο ο Μπόμπι Πόρτις μπήκε για ένα βράδυ στα παπούτσια του.

Ο Πόρτις ξεκίνησε βασικός στο “τέσσερα” βάζοντας 30 πόντους, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πρόσθεσε 29 και εννιά ασίστ και οι Μπακς νίκησαν εύκολα τους Μάτζικ με 117-99 στο Μιλγουόκι.

Παρά την απουσία του Γιάννη αλλά και του Κρις Μίντλετον, οι Μπακς κυριάρχησαν από το πρώτο ημίχρονο (14π. διαφορά) και υποχρέωσαν τους Μάτζικ και αποσπάστηκαν 1.5 παιχνίδι από τους Νικς για τη 2η θέση της Ανατολής!

Ο Πατ Μπέβερλι ξεκίνησε βασικός σε δεύτερο σερί ματς και είχε 13 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Ο Κόουλ Άντονι έβαλε 23 πόντους κι ο Πάολο Μπανκέρο 20 για τους Μάτζικ, οι οποίοι έχασαν τρίτο ματς στα τελευταία τέσσερα και ξαφνικά κινδυνεύουν να μείνουν εκτός εξάδας αφού οι έβδομοι Σίξερς απέχουν μόλις ένα παιχνίδι!