Ράπτορς: Υπέταξαν τους Λέικερς με Ιμπάκα-Λόουρι! (videos)

2018-11-05T08:18:23+00:00 2018-11-05T10:36:27+00:00.

05/Nov/18 08:18

Οι Ράπτορς ήταν καλύτεροι στο Λος Άντζελες και έφτασαν στη νίκη απέναντι στους Λέικερς, με ”σούπερ” Ιμπάκα-Λόουρι!

Χάρη σε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο και ακόμα πιο τρομερό πρώτο 12λεπτο, οι Ράπτορς ”πέρασαν” από την έδρα των Λέικερς, με σκορ 121-107! Έτσι, έφτασαν στο 9-1, σε αντίθεση με την ομάδα του Λος Άντζελες, που έμεινε χαμηλά με ρεκόρ 4-6.

Η διαφορά μετά από 12′ αγώνα ήταν στους 25 πόντους (42-17), αριθμός που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία των Λέικερς που αφορά διαφορά πρώτης περιόδου, ενώ στην ανάπαυλα είχε φτάσει τους 22 (71-49). Μετά από τέτοια εκκίνηση, το έργο των Ράπτορς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ, ήταν σαφώς πιο εύκολο, με τους γηπεδούχους να μην δείχνουν ότι μπορούν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, μένοντας απλά με το κολακευτικό -14 (121-107)!

Απίστευτο ματς και ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα από τον Σερζ Ιμπάκα με 34 πόντους και 10 ριμπάουντ! Μάλιστα, έφτασε πολύ κοντά στο απόλυτο, έχοντας σε κάποιο σημείο του ματς 14/14 δίποντα, που δεν μπόρεσε να διατηρήσει μέχρι τέλους. Εξαιρετικός και ο Κάιλ Λόουρι με 21 πόντους, 15 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Πασκάλ Σιακάμ με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Από πλευράς Λέικερς, ξεχώρισε με Κάιλ Κούζμα με 24 πόντους-5 ριμπάουντ, την ώρα που ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε… μόλις 18 πόντους και 6 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 17-42, 49-71, 80-102, 107-121