Ρόκετς: Με ρεκόρ Ουέστμπρουκ και διπλή ανατροπή σταμάτησαν τους Κλίπερς! (Video)

2019-12-20T08:27:15+00:00 2019-12-20T08:27:15+00:00.

20/Dec/19 08:27

westbrook-clippers

O Ράσελ Ουέστμπρουκ ζει στη σκιά του Τζέιμς Χάρντεν. Όχι αυτή τη φορά. Με ρεκόρ σεζόν οδήγησε τους Ρόκετς σε διπλή ανατροπή και μεγάλο διπλό στο Λος Άντζελες με 122-117! Μία νίκη… δήλωση για το μέλλον της δυτικής περιφέρειας.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο πρώην MVP, Ράσελ Ουέστμπρουκ, πέτυχε ρεκόρ για φέτος με 40 πόντους έχοντας 12/13 βολές και 13/31 σουτ. Αρκετές προσπάθειες, δεν λέμε, αλλά το αποτέλεσμα μέτρησε. Ο Τζέιμς Χάρντεν πρόσθεσε 28 χωρίς να υπερβάλλει καθόλου αφού είχε 50% με 8/16 σουτ (5/11 τρίποντα) ενώ μοίρασε 10 ασίστ, όσα ριμπάουντ κατέβασε κι ο αγαπημένος του φίλος.

Οι Ρόκετς γύρισαν από την “κόλαση” δύο φορές. Στο ημίχρονο η διαφορά εις βάρος του ήταν στους 15 πόντους (69-54), ενώ έφτασε και τους 16 με 77-61 υπέρ των Κλίπερς, αλλά με ένα τρομερό νταμπλ σκορ στο τρίτο 12λεπτο (36-18) και λίγο αργότερα, πήραν προβάδισμα με 101-89!

Κι όμως. Οι Κλίπερς αντέδρασαν με τον Πολ Τζορτζ να τελειώνει το ματς με 34 πόντους και τον Καουάι να έχει 25. Πέρασαν μπροστά με 113-107 με 4.30” πριν το τέλος και έδειξαν εκ νέου πως αυτοί θα πάρουν το παιχνίδι.

Οι Ρόκετς όμως έκλεισαν το ματς με ένα επί μέρους σκορ 15-4 και πέτυχαν τη μεγάλη νίκη που τους έφερε σε πολύ κοντινή απόσταση από τους Κλίπερς που παρέμειναν στη δεύτερη θέση της Δύσης με ρεκόρ 21-1. Το Χιούστον έχει τώρα 19-9 και ισοβαθμεί με το Ντένβερ στην τρίτη θέση της περιφέρειας τους.

Ο Κλιντ Καπέλα μέτρησε 16 πόντους με 8/9 δίποντα. Ήταν το δεύτερο σερί ματς για τους Ρόκετς που γυρνάνε από μεγάλη εις βάρος τους διαφορά, νικώντας προ ημερών τους Σπερς καλύπτοντας τους 25 πόντων χάντικαπ! Ήταν το ρεκόρ στην ιστορία τους σε επιστροφές στο σκορ από διψήφιες διαφορές.

Ο Μόντρεζλ Χάρελ μέτρησε 19 για τους Κλίπερς που έχασαν για πρώτη φορά εντός έδρας μετά 10 ματς (ρεκόρ 14-2). Η προηγούμενη ήττα τους ήταν από τους Μπακς