Λούκα: Ξεπέρασε τον… Μάικλ Τζόρνταν με νέο τριπλ νταμπλ!!! (Video)

2019-12-29T07:15:57+00:00 2019-12-29T07:26:33+00:00.

29/Dec/19 07:15

Ούτε τα ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν αντέχουν στον “τυφώνα”… Λούκα Ντόντσιτς!

Ο σπουδαίος Λούκα πέτυχε νέο τριπλ νταμπλ με 31 πόντους, 15 ασίστ και 12 ριμπάουντ οδηγώντας τους Μάβερικς στην εύκολη νίκη με 141-121 επί των Ουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο, σπάζοντας μάλιστα σερί τεσσάρων νικών των γηπεδούχων.

Έγινε έτσι ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με πολλαπλά παιχνίδια +30 πόντων και +15 ασίστ, με προηγούμενο τον Μάικλ Τζόρνταν από τη σεζόν 1984-85!

Και να φανταστεί κανείς πως στο τέταρτο 12λεπτο κάθισε στον πάγκο αγωνιζόμενος τελικά σε μόλις 30 αγωνιστικά λεπτά!

“Δεν περίμενα πως θα μου κάνουν παγίδες στο μισό γήπεδο. Αν συμβαίνει αυτό, τότε εμείς παίζουμε μπάσκετ τεσσάρων έναντι τριών. Κάτι που είναι εύκολο για μας”, σχολίασε ο Λούκα για την άμυνα του Στιβ Κερ που πέτυχε με τον Χάρντεν προ ημερών, αλλά όχι με τον Ντόντσιτς.

Τι εννοούσε ο Λούκα που έκανε το ένατο τριπλ νταμπλ της σεζόν, τα περισσότερα από όλους. Οι συμπαίκτες του βρήκαν εύκολα σουτ και για αυτό είδε τον Τιμ Χάρνταγουεϊ να μετράει 25 πόντους με 6/8 τρίποντα. Τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να προσθέτει 18 και τον Σεθ Κάρι άλλους 17 με 4/9 και 4/11 εύστοχα σουτ από τα 7.25 μέτρα αντίστοιχα.

Ο Λούκα είχε 5/8 τρίποντα κι οι Μάβερικς 24/51 συνολικά!

Ο τρομερός Ντ’Άντζελο Ράσελ μέτρησε 30 πόντους με οκτώ τρίποντα στο πρώτο μέρος (!) και το σκορ ήταν στο καλάθι! Χτύπησε όμως στο λαιμό στην τρίτη περίοδο και σε εκείνο το διάστημα οι Μάβερικς έκαναν ένα επί μέρους σκορ με 45-24! Όταν επέστρεψε στην τέταρτη περίοδο ήταν πια αργά για τους Ουόριορς, τελειώνοντας το ματς με 35 πόντους (9/14 τρίποντα) και έξι ασίστ.

Στους 18 σταμάτησε ο Ντάμιον Λι (12 ριμπάουντ), ενώ 16 έβαλε ο Άλεκ Μπερκς.

Με ρεκόρ 21-10 οι Μάβερικς κρατάνε θέση στην τετράδα της Δύσης, σχεδόν ισόβαθμοι όμως με τους Ρόκετς, τους Κλίπερς και τους Νάγκετς! Όλοι τους βρίσκονται σε απόσταση μισής νίκης…