Μακάμπι: Ήττα-ΣΟΚ από την Γκαλίλ Γκιλμπόα πριν τον Παναθηναϊκό

2021-10-17T22:26:11+00:00 2021-10-17T22:47:10+00:00.

17/Oct/21 22:26

Η Μακάμπι υπέστη μια απρόσμενη ήττα στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μην τα καταφέρνει απέναντι στην Γκαλίλ Γκιλμπόα (87-83) και να προβληματίζει λίγο πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (21/5, 21:05)

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ένα μεγάλο σοκ υπέστη η Μακάμπι, γνωρίζοντας την ήττα από την Γκαλίλ Γκιλμπόα με 83-83.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μακάμπι εντός των συνόρων, με τις δύο ομάδες να είναι πλέον στο 1-1 στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, αυτό το αποτέλεσμα ήρθε λίγα 24ωρα πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (21/5, 21:05), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι στο ξεκίνημα έδειξε ικανή να πάρει τη νίκη, παίρνοντας το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (17-26), όμως στη συνέχεια η Γκαλίλ Γκιλμπόα ροκάνιζε διαρκώς τη διαφορά, κάνοντας την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι ήρθε και η μεγάλη νίκη των γηπεδούχων, οι οποίοι σόκαραν και με το παραπάνω την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Κίλια-Τζόουνς είχε 18 πόντους για τους νικητές, ενώ από πλευράς Μακάμπι ο Σόρκιν είχε 16 και ο Έβανς 13. Να σημειωθεί πάντως πως ο Σκότι Ουίλμπεκιν δεν αγωνίστηκε για την Μακάμπι.

Δεκάλεπτα: 17-26, 43-47, 65-67, 87-83