Κίνα: Ο Μπουρούσης “λύγισε” από τον… Ντάριους Άνταμς!

2018-11-20T15:22:05+00:00 2018-11-20T15:22:05+00:00.

20/Nov/18 15:22

“Μάχη” με… άρωμα Ευρωλίγκας, είχαμε σήμερα (20/11) στο πρωτάθλημα της Κίνας, όπου οι Zhejiang Lions του Γιάννη Μπουρούση, ηττήθηκαν με 106-103 από τους Xinjiang Flying Tigers.

Από το πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν ντέρμπι, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν φαβορί από την νίκη και οι Tigers, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 51-50.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, αφού οι φιλοξενούμενοι με ηγέτες τους Άνταμς και Φόρτσον, σημείωσαν 38 πόντους και πήραν το πάνω “χέρι” για την νίκη. Τελικά στο φινάλε, η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση, δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς και τελικά γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 106-103.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Άνταμς που είχε 34 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Φόρτσον που έκανε triple double με 33 πόντους, 15 ριμπάουντ και 13 ασίστ!

Επίσης για τους γηπεδούχους που γνώρισαν την ήττα, ο Μπουρούσης είχε 11 πόντους με 4/15 σουτ, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 50-51, 81-89, 103-106