Νίκη η Γαλατά με σούπερ ΜακΚόλουμ!

2016-04-10T17:28:10+00:00 2016-04-10T17:29:32+00:00.

Stelios Toromanidis

10/Apr/16 17:28

Η Γαλατάσαράι επικράτησε της Μπάνβιτ με 96-86 ύστερα από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Έρικ ΜακΚόλουμ ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο παίκτης που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν και αυτός παλιός μας γνώριμος. Πιο συγκεκριμένα, ο Έι Τζέι Σλότερ που αγωνίστηκε την περσινή σεζόν με την φανέλα του Παναθηναϊκού με δικό του τρίποντο έδωσε ελπίδες νίκης στην Μπάνβιτ, οι οποίες εντέλει δεν καρποφόρησαν.

Οι παίκτες του Εργκιν Αταμάν ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (44-32). Στην επανάληψη η Μπάνβιτ αντέδρασε με αποτέλεσμα 10″ πριν το τέλος να μειώσει την διαφορά στους 3 πόντους (78-75) και να έχει δική της την τελευταία επίθεση. Οι αθλητές της Γαλατά δεν έκαναν φάουλ και το τρίποντο του Σλότερ έστειλε το ματ στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, κατακτώντας την νίκη που τους διατηρεί στην 3η θέση της κατάταξης και σε απόσταση βολής από την δεύτερη Φενέρμπαχτσε.