Φενέρ: Κοψοχόλιασε αλλά “καθάρισε” την Καρσίγιακα

2016-10-30T13:57:56+00:00 2016-10-30T13:57:56+00:00.

30/Oct/16 13:57

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε τα καθοριστικά σουτ και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε ακόμα μία νίκη.

Δύσκολες στιγμές πέρασε η Φενέρ μέχρι να μπορέσει να καταβάλλει την αντίσταση της Καρσίγιακα και να την νικήσει με 84-75. Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες με ρεκόρ 2-1, αλλά πλέον η Φενέρ άφησε πίσω της την πρώην πρωταθλήτρια (2015) και κυνηγάει την κορυφή όπου για την ώρα βρίσκεται η Μπεσίκτας με 4-0 νίκες.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν και πάλι πολύ καλός με 10 πόντους και πέντε ασίστ, τα περισσότερα από τα οποία τα πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο που η ομάδα του Ζοτς ανέτρεψε την κατάσταση

Η Καρσίγιακα ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο (39-34), αλλά οι γηπεδούχοι συνήλθαν και έφεραν το ματς στα ίσια. Έπρεπε όμως να μπούμε στο τελευταίο δίλεπτο για να “καθαρίσει” με τον Έλληνα άσο και τον Μπόμπι Ντίξον που ήταν ο πρώτος της σκόρερ με 16 πόντους.

Ο Σλούκας έβαλε το καθοριστικό τρίποντο τρία λεπτά πριν το τέλος, μετά ένα επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ του Ούντο (15π.), γράφοντας το 75-69! Από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε η Καρσίγιακα να αντιδράσει, πηγαίνοντας χαμένη η προσπάθεια της και οι 23 πόντοι του υπέροχου Ντεχουάν Σάμερς.