Ευρωλίγκα: Τα 5+1 συμπέρασματα της διαβολοβδομάδας! (videos)

Η προσωρινή διακοπή της Euroleague κατέφθασε και το Eurohoops αναλύει όλα τα δεδομένα που άφησε πίσω της η διπλή αγωνιστική της περασμένης εβδομάδας, με την ασταθή… τελειότητα του Ολυμπιακού, τα ζητήματα του Παναθηναϊκού και την ατυχία του Τόμας Ερτέλ.

Tου Γιάννη Γιανναράκηinfo@eurohoops.net

1. Ο ψυχίατρος στον αγώνα των… αψυχολόγητων!

Είναι τρελός, είναι τρελός o αργεντινός!

Όχι πως χρειαζόμασταν περαιτέρω αποδείξεις, αλλά ο Φακούντο Καμπάτσο φρόντισε σε ένα αδιανόητο σε εξέλιξη ματς να πλησιάσει όσο κανείς το ρεκόρ που έθεσε το 2015 ο Στέφαν Γιόβιτς. Οι 19 ασίστ που μοίρασε ο πλέι μέικερ της Ρεάλ Μαδρίτης είναι οι περισσότερες από εκείνη τη βραδιά του σέρβου κόντρα στην Μπάγερν. Μάλιστα, αν το δούμε από μία άλλη οπτική, ο βραχύσωμος γκαρντ έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Euroleague με 20 ασίστ σε ένα μόνο παιχνίδι, καθώς τα… φάουλ ήταν εκείνα που τον σταμάτησαν.

Οι 11 τελικές πάσες που μοίρασε στο πρώτο μόλις δεκάλεπτο μαρτυρούν ακόμα και σε αυτόν που δεν έχει δει τον αγώνα πως η Ρεάλ είχε καταφέρει να επιβάλει την κυριαρχία της. Όταν όμως βλέπεις πως η βασίλισσα μετράει 41 πόντους στην εναρκτήρια περίοδο καταλαβαίνεις το τι δεν κατάφερες να δεις. Αν δε συνδυαστεί αυτό με το γεγονός πως η πολυνίκης του θεσμού πέτυχε μόλις 9 πόντους στο επόμενο δεκάλεπτο, τότε το σκηνικό γίνεται ακόμα πιο σουρεάλ, σε ένα παιχνίδι όπου το τελικό 103-97 σχεδόν αντικατοπτρίζει πλήρως την αλλοπρόσαλλη εικόνα του.