VTB: Μεγάλη νίκη της Ούνικς επί της Ζενίτ – Χαμογέλασε η ΤΣΣΚΑ (videos)

2021-02-10T18:36:47+00:00 2021-02-10T20:11:21+00:00.

10/Feb/21 18:36

H Ούνικς ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Ζενίτ στο φινάλε. Επιστροφή στις νίκες για ΤΣΣΚΑ.

Μεγάλη νίκη για την Ούνικς Καζάν κόντρα στην Ζενίτ (των 7 σερί νικών) με 59-58, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να φτάνει τις 13 νίκες σε 17 ματς, μένοντας στη δεύτερη θέση της VTB, πίσω από το σύνολο της Αγίας Πετρούπολης με 14-2.

Το ματς, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό σκορ, ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, εκεί όμως ”μίλησε” η ψυχραιμία και ανωτερότητα των γηπεδούχων ή μάλλον καλύτερα αυτή του Σμιθ (6 πόντοι-3 ασίστ), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό +1 με καλάθι του στο -2”. Ο Μπάρον αστόχησε στο σουτ της νίκης και έτσι ήρθε η επικράτηση.

Ο Μόργκαν με 18 πόντους-12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κάνααν να αγωνίζεται μόλις για 12′ πετυχαίνοντας ισάριθμους πόντους. Για την Ζενίτ, προσπάθησαν Πονίτκα (17 πόντοι-6 ριμπάουντ), Γκουντάιτις (15 πόντοι-3 ριμπάουντ) και Ρίβερς (11 πόντοι-5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-37, 41-46, 59-58

”Χαμογέλασε” η ΤΣΣΚΑ

Νωρίτερα, η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στις νίκες μετά το κάζο από την Κάλεβ, κερδίζοντας εκτός έδρας της Ενισέι με 80-91, φτάνοντας τις 11 νίκες σε 15 ματς στην VTB League, την ώρα που οι ηττημένοι έχουν πια ρεκόρ 4-11.

Οι νικητές είχαν αρκετές απουσίες, όπως αυτή του Τζέιμς, που αναχώρησε για τις ΗΠΑ πριν λίγες ημέρες, αλλά και των Σενγκέλια, Μιλουτίνοφ, Βόιγκτμαν, Κλάιμπερν, όμως μπόρεσαν να ”καθαρίσουν” στην τρίτη περίοδο, διατηρώντας το +11 (55-66) που είχαν από το ημίχρονο (33-44).

Κορυφαίοι για τους Μοσχοβίτες ήταν οι Μπολομπόι και Χίλιαρντ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Χάκετ να προσθέτει 17. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Χάμοντς με 20 πόντους και Μπατλ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 33-44, 55-66, 80-91