Ολίμπια: Κέρδισε τον Ζντοβτς, ακολουθεί η ΑΕΚ! (vid)

2018-01-27T18:49:29+00:00 2018-01-27T19:19:18+00:00.

Giannis Askounis

27/Jan/18 18:49

Απώλεσε +18 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Ολίμπια επικράτησε της Τσεντεβίτα του Γιούρι Ζντοβτς με 65-64 σε ματς της Αδριατικής Λίγκας.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το εναρκτήριο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της ABA αποδείχθηκε συναρπαστικό. Αρχικά, πάντως, προηγήθηκαν με 24-8 οι Σλοβένοι, που την Τρίτη (30/1, 21:00, ΕΡΤ3) θα υποδεχθούν την ΑΕΚ στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 41-23.

Στη συνέχεια, η ομάδα του πρώην κόουτς της Ένωσης ανέβηκε εντυπωσιακά και είχε πολλές ευκαιρίες να “καθαρίσει” το ματς. Ωστόσο, ο Φίλιπ Κρούσλιν αστόχησε σε δύο βολές με τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της. Ακολούθησαν δύο βολές του περσινού σέντερ της Κύμης, Τζόρνταν Μόργκαν, που έφεραν την τελευταία ανατροπή και το τελικό αποτέλεσμα.

Η επόμενη αντίπαλος του “δικέφαλου” διέκοψε σερί επτά αρνητικών αποτελεσμάτων στη λίγκα με τον 26άχρονο Μόργκαν και τον Γκρεγκόρ Χρόβατ να φθάνουν στους 12 πόντους. Από την άλλη, ο Τζανάν Μούσα πέτυχε 24 πόντους, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός.