Μέλι και Στρέλνιεκς έσωσαν την Μπάμπεργκ

2016-12-26T19:51:33+00:00 2016-12-26T19:53:10+00:00.

26/Dec/16 19:51

Λίγες μέρες μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, η Μπάμπεργκ παραλίγο να πέσει “θύμα” έκπληξης στο γερμανικό πρωτάθλημα απέναντι στη Μπαϊρόιτ, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει στην παράταση με 92-88. (83-83 κ.α.)

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έχει πλέον σερί 15-1 στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την εξαιρετική πορεία. Οι Νίκολο Μέλι και Τζάνις Στρέλνιεκς ήταν αυτοί που ηγήθηκαν για τους νικητές. Ο Ιταλός ψηλός σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ ο Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι στο τέλος της κανονικής διάρκειας είχε 15 πόντους και 4 ασίστ.

Επίσης οι Φαμπιάν Κοζέρ και Ντάριους Μίλερ πέτυχαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 82-80, 5,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ωστόσο ο Στέλνιεκς με τρίποντο έκανε το 83-82 για την Μπάμπεργκ που έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη από εκείνο το σημείο.

Και αυτό διότι ο Νίκος Ζήσης έκανε φάουλ στον Μπάστιαν Ντόρεθ, ο οποίος με 1/2 βολές έκανε το 83-83 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η Μπάμπεργκ επέβαλε τον ρυθμό της και πήρε τελικά τη νίκη.