Παναθηναϊκός: Η ήττα μετράει, αλλά ακόμα περισσότερο η πρόοδος

2018-01-17T22:31:07+00:00 2018-01-17T22:54:52+00:00.

17/Jan/18 22:31

Ё́ȇ́Ɋϓ - օͅьЁהӅ / EUROLEAGUE BASKETBALL (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Η ήττα στην Πόλη θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί και το παιχνίδι με την Φενέρ αφήνει πικρή γεύση στον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως επιβεβαίωσε την πρόοδό του και την δυναμική που έχει για πλεονέκτημα έδρας και Final-4. Τα “πράσινα” παράπονα για τη διαιτησία και οι λεπτομέρειες που μέτρησαν.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Τον περασμένο Απρίλιο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωνε στην “Ούλκερ Σπορτς Αρένα” την περσινή ευρωπαϊκή του πορεία με τον πλέον οδυνηρό τρόπο, όχι τόσο για τον αποκλεισμό, αλλά για την κακή εικόνα στα πλέι οφ με την Φενέρ.

Εννέα μήνες μετά, στο ίδιο γήπεδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπορεί να λέει πως έχασε τη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Μια ήττα μεν, που την έριξε από τη δεύτερη θέση, με την “μεγάλη εικόνα” να επιβεβαιώνει δε, την πρόοδο που σημειώνεται μεγαλώνει την πεποίθηση πως φέτος είναι η ώρα για την μεγάλη επιστροφή στο Final-4.

Το παιχνίδι είχε προετοιμαστεί εξαιρετικά, κάτι που φάνηκε στο παρκέ, με τον περιορισμό των βασικών όπλων της ομάδας του Ομπράντοβιτς (Ουαναμέικερ 2π.-1/6 σουτ, Ντατόμε 4π.-1/5 σουτ), η οποία όμως βρήκε λύσεις από τους ψηλούς, με Τόμπσον και Βέσελι, που ήταν ο πλέον καθοριστικός των γηπεδούχων.

Ο ρυθμός πήγε όπως θα ήθελε ο Πασκουάλ, χάρη στις εξαιρετικές αλλαγές στην άμυνα σε άλλο ένα παιχνίδι. Η άμυνα λοιπόν έκανε τη δουλειά, αλλά στην άλλη άκρη υπήρχε πρόβλημα. Τα σουτ από την περιφέρεια δεν μπήκαν, αφού η Φενερμπαχτσέ επέλεξε να κλείσει τη ρακέτα της και ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στην επιλογή των πιο πολλών τριπόντων (9/28) έναντι των διπόντων (13/27), με αποτέλεσμα μόλις 62 πόντους (η χαμηλότερη φετινή συγκομιδή).

Μια μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στις λεπτομέρειες, με την ήττα να μετράει, αλλά η εμφάνιση, όσον αφορά το ανταγωνιστικό πνεύμα, ήταν μεγαλύτερο κέρδος. Εξάλλου, έχουμε ακόμα μπροστά μας μια ντουζίνα αγώνες στην κανονική περίοδο, πριν τα μεγάλα πλέι οφ που στέλνουν στο Βελιγράδι.

Αχ, αυτά τα ριμπάουντ

Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι κάθε κατοχή μετράει, με τα ριμπάουντ να είναι καθοριστικά. Οταν χάνεις πέντε αμυντικά ριμπάουντ στο τέταρτο δεκάλεπτο, είναι φυσιολογικό να το πληρώσεις. Ο Βέσελι τα πήρε κι έκανε τη διαφορά για την Φενέρ, με τον Παναθηναϊκό να μένει με το “αν” δεν έχανε αυτά τα ριμπάουντ.

Ο Γκιστ και ο τρομερός Σίνγκλετον έδωσαν πολλές μάχες, ο Βουγιούκας όσο έπαιξε πρόσφερε, αλλά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τις διεκδικούμενες μπάλες, με το έλλειμμα λύσεων στο “5” για τις ανάγκες του απαιτητικού rotation να παίζει και πάλι το ρόλο του.

Η απουσία του Ματ, η “απουσία” του Κέι Σι

Μια παράμετρος που έπαιξε ρόλο στα άσχημα ποσοστά, που δεν μπόρεσαν να ανοίξουν προς όφελος του Παναθηναϊκού το παιχνίδι, ήταν η νέα κακή βραδιά του Ρίβερς. Τα 2/9 σουτ προστέθηκαν στο πολύ κακό τελευταίο διάστημα του “KCR” κι αυτή τη φορά δεν υπήρχε… αντίδοτο.

Ο ανεβασμένος Λοτζέσκι δεν ήταν παρών λόγω του προβλήματος στο πέλμα, με αποτέλεσμα να φανεί εις διπλούν η αστοχία του Ρίβερς και σίγουρα ο Πασκουάλ περιμένει να έχει τον Λοτζέσκι με την ΤΣΣΚΑ, αναμένοντας την αφύπνιση-επιστροφή του έτερου σουτέρ του.

Οι κρίσιμες φάσεις

Σε άλλο ένα παιχνίδι του Παναθηναϊκού υπήρχαν κρίσιμες φάσεις, με αμφιλεγόμενες αποφάσεις. Ο Βέσελι στο 54-51 κόβει τον Παππά και φαίνεται ότι κάνει φάουλ, ενώ απείρως κρισιμότερη ήταν η φάση στο 61-60 με τη γραμμή του Γκιστ.

Ο Αμερικανός έβγαλε την άμυνα, έκοψε τον Ουαναμέικερ, αλλά η κατοχή έμεινε στους γηπεδούχους, αφού δόθηκε γραμμή, κάτι που δεν φαίνεται καθαρά από τα ριπλέι. Σε κάθε περίπτωση, η αμφιβολία ήταν και πάλι κατά του Παναθηναϊκού, ο οποίος στην εξέλιξη της επίμαχης φάσης δέχθηκε το 63-60, αντί να έχει την κατοχή με το σκορ 61-60…

Τα παράπονα είναι δεδομένα από “πράσινης” πλευράς για τη διαιτησία των Λαμόνικα, Ρότσα, Λάτισεβς, αφού θεωρεί ότι της στέρησαν τη νίκη, όπως έγινε και στη Βιτόρια, με το φάουλ στον Παππά που δεν δόθηκε ποτέ, αν και καθαρό. Η αντιμετώπιση των διαιτητών δεν είναι η καλύτερη σταθερά, ωστόσο ο Πασκουάλ και οι παίκτες του έχουν μάθει να ζουν (και) με αυτό.

Και τώρα νέα μάχη

Ο,τι κι αν συνέβη στην Πόλη, το βλέμμα πρέπει να στραφεί άμεσα στην ΤΣΣΚΑ. Ακόμα και σε περίπτωση νίκης θα έπρεπε να υπάρχει delete, αφού η μάχη με την πρωτοπόρο είναι κάτι παραπάνω από δύσκολη.

Το ΟΑΚΑ είναι “άβατο” για όλους έως τώρα, ωστόσο για να έρθει το 10/10 πρέπει να γεμίσουν άμεσα οι μπαταρίες, σωματικά και ψυχολογικά. Κι όπως είπαμε και πάραπάνω, αν επιστρέψει ο Λοτζέσκι, ακόμα καλύτερα.

ΥΓ: Πολύ σημαντική και συμβολική η παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου. Ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ ήταν στο πλευρό της ομάδας του, ζώντας πολύ έντονα το παιχνίδι. Η στήριξή του στους “πράσινους” σημαίνει πολλά και ο στόχος του Final-4 είναι κάτι που θέλει πολύ και ο ίδιος.