Α2: Δυσκολεύτηκε αλλά συνέχισε αήττητη η Κύμη

2015-11-22T17:45:17+00:00 2015-11-22T17:45:17+00:00.

22/Nov/15 17:45

Συνεχίζει την αήττητη πορεία της η Κύμη, παρά τη δυσκολία που συνάντησε απέναντι στον “γηραιό”.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Η Κύμη μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως, επικράτησε τελικά του Ηρακλή με 80-72 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο φετινό Πρωτάθλημα της Α2, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 8η Αγωνιστική.

Ωστόσο, στο… απουσιολόγιο του Βασίλη Μπρατσιάκου θα προστεθεί μάλλον και ο Δημήτρης Παπαντωνίου, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 33′. Στα 24” πριν τη λήξη αποχώρησε και ο Θανάσης Κωνσταντακόπουλος, με τις πρώτες εκτιμήσεις, όμως, να κάνουν λόγο για απλή κράμπα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, καταφέρνοντας να προηγηθούν μάλιστα στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Κύμη αναδιοργανώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε μια διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο, την οποία και διατήρησε με αρκετή προσπάθεια μέχρι το 30′. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκαναν μια ύστατη απόπειρα επαναφοράς στα τελευταία λεπτά. Μη κατορθώνοντας να μειώσουν την απόσταση περισσότερο από τους 5 πόντους, τελικά δεν τα κατάφεραν. Το τρίποντο του Κατρανά, που διαμόρφωσε το 72-64, ήταν αυτό που ουσιαστικά έδωσε το μομέντουμ και μετέπειτα το “ροζ” φύλλο στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 52-49, 80-72