ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 3ης Αγωνιστικής

2016-09-30T17:05:20+00:00 2016-09-30T17:05:20+00:00.

30/Sep/16 17:05

Παναθηναϊκός και Δούκας συνέχισαν με νίκες, ενώ η ΑΕΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τη συμβολή του Δημήτρη Μωραΐτη

Της Μυρτούς Τσιτιού

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν Παναθηναϊκός και Δούκας, ενώ η ΑΕΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τη συμβολή του Δημήτρη Μωραΐτη.

Στα Μελίσσια, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν το “τριφύλλι” στο πρώτο δεκάλεπτο και ως το ημίχρονο διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα. Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός ανασυγκροτήθηκε και πέρασε μπροστά στο σκορ, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Καλαϊτζή διεύρυναν ακόμη περισσότερο την διαφορά και έφτασαν τελικά στο δεύτερο “διπλό” της χρονιάς. Με 21 πόντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Κώστας Κουφόπουλος, καθώς και οι Πολιτόπουλος και Καλαϊτζάκης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δούκας κόντρα στην Τριπλή Κορώνα, που επικράτησε με 92-44. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε δυναμικά στο παρκέ και έθεσε από τα πρώτα λεπτά τα θεμέλια της ευρείας διαφοράς. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Δραγάτης, με 25 πόντους,  ενώ Τσουργιάννης  και Σακελλαρίου ακολούθησαν με 18 και 10, αντίστοιχα.

Επιστροφή στις νίκες για την “Βασίλισσα” που νίκησε το ντέρμπι με το Περιστέρι. Το παιχνίδι ήταν διαρκώς αμφίρροπο, με την ΑΕΚ, όμως, να έχει το ισχνό προβάδισμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 67-66, ο Φωτόπουλος έκλεψε τη μπάλα για τους “κυανοκίτρινους”, όμως, στην επαναφορά έκαναν λάθος. Έτσι, ο Πρόφκα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και σκόραρε, “κλειδώνοντας” τη δεύτερη νίκη της ΑΕΚ. Ο Δημήτρης Μωραΐτης στο πρώτο του παιχνίδι στη διοργάνωση ηγήθηκε των νικητών, πετυχαίνοντας 20 πόντους.

Ένα εξίσου ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη και στην Κηφισιά, με το Μαρούσι να κερδίζει το “ροζ” φύλλο. Η ΑΕΝΚ κρατούσε την τύχη στα χέρια της, καθώς βρισκόταν μπροστά με 50-49 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Παρόλα αυτά, ο Γιαννόπουλος με buzzer beater χάρισε δύο σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του Κωνσταντίνου Λημναίου. Την πρώτη του νίκη φέτος κέρδισε ο Απόλλωνας, που επιβλήθηκε εντός έδρας της Δάφνης Δαφνίου με 57 – 52.

Τέλος, η αναμέτρηση μετά Αμύντα και Αγίας Παρασκευή διεκόπη, εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του Αλέξανδρου Κεφαλά. Ο παίκτης του Σάντρο Μουμούρη υπέστη ολική εξάρθρωση αστραγάλου στο 17ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 22-21. Ο αθλητής περίμενε σχεδόν 45 λεπτά το ασθενοφόρο, ώστε να διακομισθεί στο νοσοκομείο και έτσι μετά την αναστάτωση που επικράτησε οι υπεύθυνοι αποφάσισαν την αναβολή του αγώνα.