ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων: Στον Τελικό ο Ολυμπιακός, “ανοιχτή” η δεύτερη θέση

2017-03-25T14:58:13+00:00 2017-03-25T14:58:13+00:00.

25/Mar/17 14:58

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το πλεονέκτημα έδρας του Πανιωνίου και πήρε το εισιτήριο για τα Τελικά! Στο 1-1 είναι η σειρά ανάμεσα σε Πρωτέα και Ίκαρο.

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Το πρώτο εισιτήριο για τα Τελικά εξασφάλισε ο Ολυμπιακός! Οι “ερυθρόλευκοι” έσπασαν την έδρα του Πανιωνίου στον πρώτο αγώνα της εβδομάδας, καθώς επιβλήθηκαν στο Κλειστό “Ανδ. Αρτάκης” με 63-69. Στο εντός έδρας παιχνίδι τους, οι παίκτες του Γιάννη Χρυσανθόπουλου ξεκίνησαν εξαιρετικά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 23-9. Ο Πανιώνιος αν και πλησίασε στους έξι στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδίσουν με 63-50. Πρώτος σκόρερ την αναμέτρησης ήταν ο “κυανέρυθρος” Αρμάος, με 19 πόντους, ενώ οι καλύτεροι των νικητών ήταν οι ΤσουμάνηςΤζάιδας και Ζευγαράς.

Οι πρωτοπόροι της κανονικής περιόδου υποδέχθηκαν τον Ίκαρο, του οποίου και επιβλήθηκαν με 76-67. Στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, η ομάδα της Καλλιθέας έκανε το 1-1, κερδίζοντας τον Πρωτέα με 75-64. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι για περίπου 30 λεπτά, αλλά ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο χάρισε στους γηπεδούχους την πολυπόθητη νίκη. Κουτσιαύτης και Κατράνης ηγήθηκαν των γηπεδούχων. Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας θα διεξαχθεί στη Βούλα την ερχόμενη Δευτέρα (27/3, 21.30).